Yeni medya ve dijital aktivizm
Yeni medya ve dijital aktivizm/ new media and digital aktivism
- Tez No: 308485
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
çağımızın en yaygın kullanılan kitle iletişim aracı internettir. 1960 lardaMarshall mc Luhanın öngörüsü olan global village kavramı ve 90 lar Pierre Levy nin öngörüsü olan bilgi toplumu ve kollektif zeka kavramı gerçeğe dönüşmüştür. bu öngörülerin günümüze yansıması dijital aktivizm olmuştur. dijital aktivistlerin gerçekleştirdiği dijital aktivist hareketler neticesinde dünyanın çehresi değişmiştir. toplumlar bu eylemlerle seslerini duyurmuştur. hatta wikileaks le başlayıp arap baharı ve öfkeliler hareketi olarak devam eden süreçte bir çok devletin yapısının değişmesine neden olmuşlardır. hemen hemen her ülkede dijital aktivistler sahne almıştır.
Özet (Çeviri)
The net is the most common and wıdely-used tool in our epoch.Marshall mc Luhan's prevision about global village in 1960 and Pierre Levy's prevision of knowledge socıety and prevision of common ıntellıgence are turned ınto reality.Today these previsions' reflections are digital activism.The movement of digital activists have changed the world.The voieces of societies have been heard by these movements.Wikileaks,Arabian Spring The movement of angers made a change of many governments.The digital activists has shown almost at every country.