Applying the transcend approach to PKK terrorism
Çatışmaları dönüştürme yaklaşımının PKK terörizmine uygulanması
- Tez No: 308488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA KÖK ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezin amacı oluşmaya başladığı ilk günden itibaren Türkiye'nin en büyük sorunları arasında yer alan PKK sorununa bir çatışma çözme tekniği olan Transcend metodunu uygulayarak bu soruna yaratıcı çözümler bulmaktır. 50 yılı aşkın bir süredir Johan Galtung'un çalışmalarıyla gelişen Transcend metodu yalnızca doğrudan şiddetin nasıl durdurulacağı ile ilgili değil, aynı zamanda yapısal ve kültürel şiddetin pozitif barışa nasıl dönüştürüleceği ile ilgili cevaplar aramaktadır. PKK sorununa geçmişte yoğun olarak güvenlik merkezli yaklaşan Türkiye, artık soruna bu yaklaşımdan ziyade sivil merkezli yaklaşımın ağırlıklı olduğu fakat güvenlik merkezli yaklaşımın da içinde olduğu bir yaklaşımla bakması gerektiğini anlamalıdır. Ortada dönüştürülmemiş çatışmalar mevcuttur ve bu çatışmalar pozitif barışa dönüştürülmek yerine terörizm şiddetine dönüşmüştür. Barış Çalışmaları'nın kurucusu Johan Galtung terörizm şiddetinin çözümünde sorunun etkili biçimde teşhisinin yapılması, tanısının öngörülmesi ve uygun tedavinin gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünmektedir. Bu doğrultuda sorunun teşhisinde altında yatan temel nedenler bir metot dahilinde ortaya konmalıdır. PKK sorunu ancak ve ancak sorunu oluşturan temel nedenler ortadan kaldırıldığında çözülecektir ki bunun için de Galtung'un çatışmaları dönüştürme metoduna ve dolayısıyla pozitif barışa ihtiyaç vardır. Dağa çıkanların kafalarındaki nedeni ortadan kaldırmak ve çatışmaları olağan karşılayarak pozitif barışa dönüştürmek sorunun çözümü açısından çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to seek the applicability of the Transcend (conflict transformation by peaceful means) method, as a conflict resolution technique, to the PKK problem which has been one of the most critical problems of Turkey since its beginning. Developed over the past 50 years, beginning with the groundbreaking work of Johan Galtung, the Transcend approach seeks for answers not only to how to stop direct violence, but also how to transform structural and cultural violence into positive peace. Having handled this problem extensively with the security-based approaches in the past, Turkey needs to understand that not only security-based approaches but also civilian-based approaches must be included into the equation. There are untransformed conflicts and these conflicts have transformed into terrorism violence instead of positive peace. Johan Galtung, who is one of the founders of the Peace Studies, argues that the effective diagnosis and prognosis of the problem and appropriate therapy should be performed in order to resolve the terrorist violence. In this respect, the underlying causes of the problem should be studied within a method in the diagnosing process. The PKK problem will be solved when the root causes of the problem are eliminated, but, therefore there is need for Galtung?s transcendence method and positive peace. Eliminating the causes of becoming terrorist and transforming the usual conflicts into positive peace are very important in the context of resolving the problem.