Elektronik-posta kullanımında, benimsenmiş ulusal kültürel değerlerin genişletilmiş teknoloji kabul modeli üzerindeki rolü: Demir-çelik sektöründe bir alan araştırması
Extended technology acceptance model and the role of espoused national cultural values on electronic-mail usage: A survey in a Turkish iron and steel company
- Tez No: 308487
- Danışmanlar: PROF. DR. H. AZİZE ERGENELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalışmanın amacı, E-posta kullanımının genişletilmiş teknoloji kabul modeli kapsamında değerlendirilmesi ve benimsenmiş ulusal kültürel değerlerin E-posta kullanımı üzerindeki doğrudan ve düzenleyici etkilerinin belirlenmesidir. Bu maksatla saha araştırması Türkiye'de büyük demir-çelik işletmelerinin birinde iş maksatlı olarak E-posta kullanan 286 beyaz yakalı çalışan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada istatistiksel analiz ve yapısal eşitlik modeli programları kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, genişletilmiş teknoloji kabul modeli kapsamında E-posta kullanım kolaylığı algısının ve öznel normun E-posta kullanım niyetini olumlu etkilediği, kullanım kolaylığı algısının aynı zamanda kullanışlılık algısına da neden olduğu görülmüştür.Ayrıca, benimsenmiş ulusal kültürel değerlerin doğrudan ve düzenleyici etkileri kapsamında güç mesafesinin artmasının E-posta kullanım niyetini olumsuz yönde etkilediği ancak güç mesafesi yüksek olan bireylerin öznel normdan daha çok etkilenerek daha fazla E-posta kullanım niyeti gösterdikleri, belirsizlikten kaçınma azaldıkça kullanım kolaylığı algısının ve öznel normun kullanım niyeti üzerindeki etkilerinin arttığı, erilliğin kullanım niyetini artıran bir düzenleyicilik etkisi olduğu, bireyciliğin ise öznel normun kullanım niyeti üzerindeki etkisini artırdığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of the study is to test Extended Technology Acceptance Model (TAM2) for Electronic-mail (E-mail) acceptance and to investigate the direct and moderation effects of Espoused National Cultural Values. Research included 286 white-collared participants which have E-mail access for work purposes in a big Turkish iron and steel company. Statistical packages and Structural Equation Modelling (SEM) programs were used for statistical analysis.As the results of the study, perceived ease of use and subjective norm were found as the determinants of E-mail usage intention and perceived ease of use was found as a strong determinant of perceived usefulness.Also, power distance had a negative direct effect on E-mail usage intention but individuals with higher power distance were affected more from subjective norm and showed more E-mail usage intention, as the uncertainty avoidance diminished effect of perceived ease of use and subjective norm on E-mail usage intention increased, masculinity had a positive moderation effect on E-mail usage intention, individualism positively moderated the relation between subjective norm and usage intention.