Kurumsal kaynak planlama (ERP) performansının inovasyon (yenilikçilik) üzerine etkileri
The impact of enterprise resource planning (ERP) performance on innovation
  1. Tez No: 601789
  2. Yazar: BURCU DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde özellikle üretim yapan neredeyse bütün işletmeler bünyesinde barındırdıkları fonksiyonlara bağlı olarak, daha verimli (düşük maliyet, yüksek kalite, yüksek kar, müşteri memnuniyeti vb.) bir üretim yapabilmek adına organizasyonlarındaki birimler arasında daha fazla bağlantı ve sağlıklı veri akışına ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaçlarını giderebilmek için, bilgi teknolojilerinin gelişmesine paralel olarak son zamanlarda ortaya çıkan ve dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlayan işletmeler için en önemli ileri bilgi sistemi yazılımlarımdan olan kurumsal kaynak planlama (KKP - ERP) bütünleşik yazılımlarını kullanmaya başlamış ve bütün süreçleri bu sistem üzerinden yürütmeyi amaçlamışlardır. Bu tez çalışmasında, günümüz işletmelerin birçoğunda kullanılmakta olan kurumsal kaynak planlama bütünleşik yazılım sistemlerinin ortaya koyduğu başarı ve performansının organizasyondaki inovasyon (yenilik - yenilikçilik) üzerine etkileri incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu bağlamda yapılan araştırmanın temelini oluşturan kurumsal kaynak planlamanın organizasyon üzerine;“yenilik performansı”,“üretim performansı”,“finansal performansı”,“pazarlama performansı”,“inovasyon performansı”başlıkları altında beş ölçekten oluşan anket kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Marmara bölgesinde farklı imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren, ulusal ve uluslararası işlem yapan ve bünyesinde ERP yazılımını kullanan işletmeler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise işletmelerin yönetici ve kritik pozisyonlarda görev yapan çalışanları oluşturmaktadır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde regresyon analizi, korelasyon analizi, tek yönlü varyans (anova) testi kullanılmıştır. Yapılan analiz ve değerlendirmelere göre işletme yapısına uygun ve organizasyonun ihtiyaçlarına cevap verecek başarılı bir ERP entegre yazılım sisteminin, işletmelerin yenilik performansına, üretim performansına, finansal performansına, pazarlama performansı ve inovasyona pozitif yönde anlamlı etkileri olduğu gözlemlenirken, bu alanlardan üretim ve finansal performans üzerine olan etkileri öne çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, almost all the companies that make production need more connection and accurate data flow between the units in their organizations in order to make an efficient (low cost, high quality, high profit, customer satisfaction etc.) production depending on the functions they contain. In order to meet these requirements, in parallel with the development of information technology, the most important advanced information system software for the enterprises that emerged recently and started to be widely used in the world started to use integrated enterprise resource planning (ERP) systems and they aimed to carry out all processes through this system. In this thesis, the effects of the success and performance of the enterprise resource planning integrated software systems used in many of today 's enterprises on the innovation in the organization are examined and evaluated. In this context, a questionnaire consisting of five scales was used under the titles of“innovation performance”,“production performance”,“financial performance”,“marketing performance”and innovation performance" of enterprise resource planning systems form the basis of the research. The field of the research includes the enterprises operating in different manufacturing industry in the Marmara region, performing national and international transactions and using ERP software. The sample of the research consists of the answers of managers and employees in critical positions. Regression analysis, correlation analysis, one way ANOVA were used in the evaluation of the data obtained. According to the analysis and evaluations, it is observed that a successful ERP integrated software system used within the enterprise has a positive effect on innovation performance, production performance, financial performance, marketing performance and innovation of the enterprises.