Azerbaycan kamu yönetimi örgütlenmesi
Organization of public administration in the republic of Azerbaijan
- Tez No: 308503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Farklı ülkelerin yönetim yapılarını karşılaştırma yöntemini kullanarak inceleyen karşılaştırmalı kamu yönetimi, akademik çalışma alanı olarak İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ortaya çıkmıştır. 1960'lı yıllarda altın çağını yaşayan karşılaştırmalı kamu yönetimi, 1970'li yıllarla birlikte ilgi kaybına uğramıştır. Bu ilgi kaybı 1990'lı yıllara gelindiğinde yerini karşılaştırmalı yönetim çalışmalarında gerçekleşen artışa bırakmıştır. Bu durumun sebeplerinden biri de Sovyetler Birliği'nin dağılmasıdır. 1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılmasına müteakip Eski Sovyet Cumhuriyetleri tek tek bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir. Bağımsızlık ilanının hemen akabinde söz konusu ülkeler geniş kapsamlı bir yeniden yapılanma süreci içerisine girmişlerdir. Temelde planlı ekonomiden serbest piyasa ekonomisine geçiş süreci olarak ifade edilen bu yeniden yapılanma dönemi ile Sovyet döneminden kalan birçok yapı büyük çapta değişikliğe uğramıştır. Geçiş süreci kapsamında derinden etkilenen önemli yapılardan biri de ülkelerin kamu yönetimi örgütlenmeleridir. Bu çalışmanın amacı, geçiş süreci dışlanmaksızın Azerbaycan kamu yönetimi örgütlenmesinin günümüzde aldığı biçimi, bütün ve fakat genel hatlarıyla ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Comparative public administration, which analyses administrative structures of various countries by using the method of comparison appeared as an academic field of study after World War II. Reaching its heyday in the 1960s, comparative public administration suffered a decline of interest in the 1970s. By the 1990s the decline of interest left the scene to the reincrease taking place in the studies of comparative administration. One of the reasons of this trend is the dissolution of the Soviet Union. Following the dissolution of the Soviet Union in 1991 former Soviet republics declared their independence respectively. Immediately after the declaration of independence these countries entered the process of extensive reorganization of their public sector and transition from planned economy to free market economy. During this period, many structures of the Soviet era underwent considerable changes. One of the structures being affected deeply within the context of the process of transition is the public administration systems of the countries. The aim of this study is to introduce the form that Azerbaijani public administration took today as a consequence of this transition process.