Rusya Federasyonu'nun piyasa ekonomisine geçiş sürecinde özelleştirme uygulamalarının değerlendirilmesi
Assessing privatization processes in Russian Federation during the privatization period
- Tez No: 308519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CAHİT GÜRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
1980 sonrasında dünyadaki değişim sürecine ayak uydurmaya başlayan SSCB'nin dağılmasının ardından, ortaya çıkan Rusya Federasyonu'nda yaşanan ekonomik ve toplumsal yeniden yapılanma politikaları, benzerine dünyada rastlanmayacak bir özelleştirme politikasını da beraberinde getirmiştir. Birbirinden çok farklı üç politika dönemine sahip Rusya ekonomisi, özelleştirme politikalarından beklenen kazanımları elde edememiştir. Özelleştirme sürecinde Rusya'nın neredeyse her sektöründe olumsuz sonuçlar ortaya çıkmıştır. Öz sermayesinden daha düşük fiyatlarla özelleştirilen kamu şirketlerinin bazıları batmıştır, bazıları ise dönem dönem zarar etmişlerdir. Özelleştirmenin ilk döneminde, özelleştirmeden devlet bütçesine önemli bir mali katkı sağlanamamıştır. Ancak 1995 yılından itibaren özelleştirme politikalarının hukuki yapısının değiştirilmesiyle bazı olumlu sonuçlar elde edilmeye başlanmıştır. Rus hükümeti 90'lı yılların hatalarından önemli dersler aldıktan sonra günümüzde, ülkeye ve halkına yarar sağlayacak bir şekilde özelleştirme politikalarını uygulamaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
After the collapse of the SSCB which began to process of change to keep pace, with the emerging economic and social restructing policies in the Russian Federation, the like never be seen around the world brought about a privatization policy. Russian?s Economy which has a period of three very different policies, failed to achieve the expected gains. Negative results in almost every industry has emerged in the process of privatization in Russia. Some of the private public companies went bankrupt by capital at lower prices while others had temporary losses. The first period of privatization had no major financial impact in the state budget income. Since 1995, some position results are obtained by changing the legal structure of the privatization policies. After the experiences of the 90th, nowadays Russian government implements the privatization policies in order to benefits country and people.