Müzik çalışma odalarının enstrüman özelliklerine bağlı iyileştirilmesine yönelik bir yaklaşım
An approach to improve music practice rooms based on instrument features
  1. Tez No: 960653
  2. Yazar: MURAT TIRAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ İLGÜREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Müzik aletlerinin akustik özellikleri oda akustiği tarafından filtrelenerek dinleyiciye ulaşmaktadır. Odanın akustik karakteri duyacağımız sesin rengini belirlemekte, bazı frekansları diğerlerinden daha az ve daha fazla duymamızı sağlamaktadır. Genel olarak akustik düzenlemesi yapılmış bir oda da enstrümanın modal karakterine uygun bir ses duymamız oda akustik karakteri izin vermiyorsa çok mümkün görülmemektedir. Müzik enstrümanının akustik karakteri ile oda akustik karakteri uyumlu olabilirse müzisyenler icra ettikleri çalgının tınısına daha fazla hâkim olabilecektir. Tez kapsamında yapılan çalışmaların düzeni aşağıdaki gibi özetlenmiştir. Birinci bölümde çalışmanın kapsamı, amacı, yöntemi belirlenmiş, literatür araştırılması yapılmıştır. İkinci bölümde akustik parametreler ve dalga modeli açıklanmıştır xviii Üçüncü bölümde İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı bünyesinde bulunan 7 farklı enstrüman çalışma sınıfı BS EN ISO 23591:2021 standardına göre incelenmiştir. Dördüncü bölümde İTÜ MİAM bünyesinde bulunan piyano çalışma sınıfında 4 farklı oda tasarımı yapılmış, bu tasarımlar hem ISO 3382-1 akustik parametre ölçümleri, hem de ISO 18233 oda yanıtı ölçümleri yapılarak 4 farklı tasarımın oluşturduğu farklar irdelenmiştir. Bu çalışmada sonlu elemanlar yöntemi (FEM) kullanan ANSYS 2023 R1 programının Modal acoustic modülü kullanılarak oda mod şekil ve frekansları belirlenmiş ve oda yanıtına etkileri incelemiştir. Beşinci bölümde aynı piyano çalışma sınıfında alt frekans bölgesine yönelik akustik tasarım ve uygulama yapılmıştır.. Genel müzik çalışma odası kriterleri irdelenmiş, aynı zamanda odanın modal değişimi de incelenmiştir. Altıncı bölümde aynı piyano sınıfında ön yüzü değiştirilebilir 28 adet Helmholtz panel kullanılarak 3 farklı oda tasarımı yapılmıştır. Piyano ses tahtasının akustik karakteri ile oda akustik karakteri karşılaştırılmış durum ortaya konulmuştur. 25 piyano çalan müzisyenle düzenleme öncesi ve düzenleme sonrasında 3 farklı tasarım için anketler yapılmış, nicel ve nitel olarak değerlendirilmiştir. Yedinci bölümde yapılan 4 farklı çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar belirlenmiş, müzik enstrümanına özgü akustik tasarım için süreçler ortaya konmuş, ve bu çalışmadan yola çıkarak yeni yapılacak çalışmalar için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The acoustic properties of musical instruments are filtered by the room's acoustics and reach the listener. The acoustic character of the room determines the tone of the sound we hear, making us hear some frequencies more or less intensely than others. Generally, in a properly acoustically arranged room, hearing a sound that matches the instrument's modal characteristics is unlikely if the room's acoustics don't allow it. If the acoustic characteristics of the musical instrument and the room's acoustics are compatible, musicians will be able to better understand the timbre of the instrument they perform. The structure of the studies conducted within the thesis is summarized as follows. The first section outlines the scope, purpose, and method of the study, and a literature review is conducted. The second section explains the acoustic parameters and wave model. The third section examines seven different instrument study classes at the ITU Turkish Music State Conservatory according to the BS EN ISO 23591:2021 standard. xx In the fourth section, four different room designs were created for the piano practice classroom at ITU MIAM. These designs were analyzed using both ISO 3382-1 acoustic parameter measurements and ISO 18233 room response measurements, and the differences between the four different designs were examined. This study used the Modal Acoustic module of ANSYS 2023 R1, a finite element method (FEM), to determine room modal shapes and frequencies, and to examine their effects on room response. In the fifth section, the acoustic design and implementation for the lower frequency region were conducted in the same piano practice classroom. General music practice room criteria were examined, and the room's modal changes were also examined. In the sixth section, three different room designs were created in the same piano classroom using 28 interchangeable Helmholtz panels. The acoustic characteristics of the piano soundboard were compared with the room acoustic characteristics. Pre and post-design surveys were conducted with 25 piano players for the three different designs, and both quantitative and qualitative evaluations were made. In the seventh chapter, the results obtained from 4 different studies were determined, processes for musical instrument-specific acoustic design were presented, and suggestions for new studies were developed based on this