Yönetsel süreçte kurumsal sosyal sorumluluk
Corporate social responsibility on managerial process
- Tez No: 308545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. KEMAL ÖKTEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Kuruluşların; kendi istekleriyle faaliyetlerinde toplumsal faydayı ve tüm paydaşlarının ortak çıkarlarını sağlamayı hedeflemeleri olarak ifade edilebilecek kurumsal sosyal sorumluluk ile yönetsel süreç arasında anlamlı bir ilişki vardır. Kurumsal sosyal sorumluluk; kamu kesimi, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının aslında birbirlerinden oldukça farklı olan amaçlarını kamu yararı noktasında buluşturan ve aynı hedefe yönlendiren bir kavramdır.Bu doktora tezinde; kurumsal sosyal sorumluluğun kamu kesiminde uygulanabilirliği ve BM Küresel İlkeler Sözleşmesi ile kurumların kurumsal sosyal sorumluluğa verdikleri önem arasındaki ilişki incelenmiştir. Önce tanımlayıcı yaklaşımla teorik çerçeve çizilmiş, sonra kamu kesimindeki kurumsal sosyal sorumluluk incelenmiş, nihayet anket ile hipotez test edilmiştir.Elde edilen bulgular neticesinde, kurumsal sosyal sorumluluğun, özel sektörün yanı sıra kamu kesiminde de uygulanabileceği, BM Küresel İlkeler Sözleşmesi ile kurumsal sosyal sorumluluğa verilen önem arasında pozitif bir etki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla yönetsel sürecin bir fonksiyonu olan kurumsal sosyal sorumluluğun bir maliyet unsuru olarak değil, aksine bir yatırım aracı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
There is a meaningful relation between corporate social responsibility, defined as the aim of the organizations? activities for social benefit and all stakeholders? common interests and managerial process. Corporate social responsibility is a concept which brings together and guides different aims of the public sector, the private sector and the public-private partnership at the contact point of public interest.Two subjects are examined in this Ph. D. Dissertation: first one is the viability of corporate social responsibility in the public sector and the second one is the relation between the importance given by the organizations to the corporate social responsibility and the United Nations Global Compact. First the theoretical frame is drawn up with descriptive approach, then corporate social responsibility in the public sector is examined and finally the hypothesis is tested with a questionnaire.It is precipitated in the consideration of the findings that corporate social responsibility can be applicable in the public sector just like the private sector and there is a relation between the importance given by the organizations to the corporate social responsibility and the United Nations Global Compact. Accordingly, the corporate social responsibility, which is one of the factors of managerial process, should be utilized as a investment, not a cost element.