Liberalizm ve hoşgörü ilişkisi; John Locke ve John Stuart Mill örnekleri
The relationship between liberalism and toleration; with respect to John Locke and John Stuart Mill
- Tez No: 308547
- Danışmanlar: DOÇ. BİCAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Teknolojinin ilerlemesiyle beraber hızlanan küreselleşme, yerel ve bireysel farklılıkları daha açık biçimde gün yüzüne çıkarmaktadır. Bu doğrultuda, birbiriyle çelişen ve çatışan farklı bireysel ve toplumsal kimlikler, bir arada yaşam sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Hoşgörü kavramı, bu çelişkilerin ve çatışmaların çözüm yöntemi olarak ifade edilmekle beraber, hoşgörünün ne olduğu konusunda farklı kesimlerde farklı söylemler bulunmaktadır. Liberalizm de hoşgörüyü kendisiyle ilişkili görerek, hoşgörünün liberalizmin bir unsuru olduğunu iddia etmektedir. Bu çerçevede, tezin amacı; liberalizm ve hoşgörünün ne olduğunu açıklayarak, liberalizm ile hoşgörü arasında ne tür bir ilişki olduğunu ortaya koymaktır.Tez çalışması ele alınırken, öncelikle liberal düşünce geleneğinin temel çerçevesi ve hoşgörü kavramının tarifi, kapsamı ve sınırlılığı üzerinde durulmuştur. Kavramsal değerlendirmeden sonra, John Locke ve John Stuart Mill'in fikirleri ve hoşgörüye ilişkin düşünceleri ile her iki düşünürün hoşgörüye olan katkıları ele alınmıştır.Liberalizm ve hoşgörü kavramlarının incelenmesinde, her iki kavramın da, farklılıkların yaşanmasına imkan tanınması yönünde amaç taşımakta oldukları görülmüştür. Şiddete dönüşmediği müddetçe, farklılığın devamı ve farklılıkların bir arada yaşamaları, hem liberalizmin hem de hoşgörünün savunduğu amaçlardır. John Locke ve John Stuart Mill örneklerinin incelenmesinde de, her iki düşünürün hem liberalizmin ortaya çıkmasına hem de hoşgörü kavramının meşrulaşmasına, fikirleriyle katkı sağlamış oldukları anlaşılmıştır. Her iki düşünürün hoşgörü yaklaşımları ve hoşgörünün kapsamı bakımında farklılıklar olmakla beraber, farklılıkların varlığına karşı hoşgörülü olunması hususunda hemfikir oldukları görülmektedir. Tezin neticesinde şu da anlaşılmıştır ki; liberalizm ile hoşgörü, farklılıkların varlığı yönünde ortak amaçlar taşımakta olsalar da, aynı şey değillerdir. Liberalizm, hoşgörüyü de içinde barındıran; siyasal, toplumsal ve iktisadi alanla ilgili düşünceler ve çözümler içeren kapsamlı bir düşünce geleneğidir. Hoşgörü ise farklılıkların kabulünü içeren etik bir yaklaşımdır.
Özet (Çeviri)
Globalization, which is accelerating by the advance of technology, makes the local and individual differences more visible. Therefore, various conflicting and fighting individual and social identities face with the co-existence problem. While toleration concept is referred as a solution for these conflicts and struggles, different groups have different attributes for the concept. Taking it as a relevant concept, liberalism claims toleration as an element of itself. Within this framework, the aim of this thesis is to discuss the relation between liberalism and toleration while examining these two concepts.To achieve the objective, first of all the main framework of the tradition of liberal thought, the description of toleration with its scope and limits are covered. After the conceptual examination, the biographies of John Locke and John Stuart Mill, their opinions on and contributions to toleration is studied.Looking closely to the liberalism and toleration concepts, it is seen that both aim the survival of differences. Unless legitimizing violence the co-existence and survival of differences are the main objectives defended by both liberalism and toleration. Also, examining John Locke and John Stuart Mill shows that they contributed to the emergence and legitimization of both liberalism and toleration with their ideas. Although, their approach and ideas on the scope of toleration is differing, they share the common belief that there should be tolerance for the existence of differences. At the end of the thesis, it is concluded that even though liberalism and toleration share the common objective of the co-existence of the differences, they are not the same. Liberalism is a broad tradition of thought which include social, political and economic aspects and also containing toleration. On the other hand, toleration is an ethical approach for accepting the differences.