İlköğretim okulu yöneticilerinin mesleki yeterlikleri ve bilimsel çalışmalardan yararlanma düzeyleri: Hatay ili örneği
Occupational sufficiency of the elementary school administrators and benefiting level of the sicentific resources
- Tez No: 308584
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAVAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma, ilköğretim okullarında görev yapan öğretmen ve okul yöneticilerinin görüşlerine göre, okul yöneticilerinin mesleki yeterlikleri ve bilimsel çalışmalardan yararlanma düzeylerini saptamak amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evrenini 2009-2010 eğitim yılında Hatay ilindeki ilköğretim okulu yöneticileri ve öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini 232 yönetici ve 570 öğretmen oluşturmaktadır.Araştırma verileri araştırmacı tarafından geliştirilen ?yöneticilerin mesleki yeterlik düzeyi? ve ?yöneticilerin bilimsel çalışmalardan yararlanma düzeyi? adlı anketlerin öğretmen ve yöneticilere uygulanması ile elde edilmiştir.Verilerin çözümlenmesinde önce verilerin normal dağılım gösterip göstermedikleri Kolmogorov-Smirnov testi ile kontrol edildi. Verilerin normal bir dağılım göstermediği görüldü. Normal dağılım özelliği göstermeyen dağılım için non-parametrik istatistik teknikleri kullanıldı. İkili grupların karşılaştırmalarında ?Mann Whitney U- Testi?, üç ve daha fazla olan grupların karşılaştırmalarında ?Kruskal Wallis Testi? kullanılarak hesaplama yapıldı. Yöneticilerin mesleki yeterlik ile bilimsel çalışmalardan yararlanma düzeyleri arasındaki ilişki Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon tekniği ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
This research is made with the aim of determining the occupational suffiency and benefiting level from scientific studies of the school administrators, according to the views of the teachers and school administrators who work at elementary schools. The universe of the research is the school administrators and the teachers who work at the elementary schools in Hatay on 2009?2010 education term. 232 administrators and 570 teachers constitute the sample of the research. The datas of the research was maintained by applying the surveys, which were created by the researcher, named `the occupational suffiency level of the administrators? and `benefiting level from scientific studies of the administrators? to the teachers and the administrators. Before analyzing, the datas were controlled with Kolmogorov-Smirnov test to understand if they are scratted normally and it is realized that they are not scratted normally. Non-parametric satatistics technic was used for this dispersion which is not normal. It was calculated by using `Mann Whitney Test? for double groups and Kruskal Wallis Test for triple groups. Relation between the `suffiency of the administrators? and `benefiting level of scientific resources of the administrators? was calculated by using Pearson product-moment correlation technic.