Teknolojiye dayalı firmaların desteklenmesinde risk sermayesinin rolü ve bir uygulama
The role of venture capital in supporting technology-based companies and an application study
- Tez No: 488806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÖKHAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Risk sermayesi finansman modeli ile uzun vadede büyüme potansiyeline sahip başlangıç aşamasındaki teknolojiye dayalı şirketlere finansal ve yönetsel destekler sunulmaktadır. Bu model ile uzun vadede başarılı olan projeler daha sonra halka arz edilerek sermayenin tüm ekonomiye dağılması amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı risk sermayesi modelinin teknolojiye dayalı şirketlerin gelişiminde yarattığı etkiyi ölçmektir. Çalışma kapsamında halka arz boyutu, devlet destekleri, banka destekleri ile beraber bazı ekonomik ve kültürel faktörlerin teknolojiye dayalı şirketler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma ile ilgili veriler ODTÜ Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren ve KOBİ niteliklerine sahip 81 firmanın katılımcılarından elde edilmiştir. Çalışma ile ilgili verilerin toplanmasında anket yönteminden faydalanılmıştır. Toplanan verileri analiz etmek amacıyla SPSS 17.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre risk sermayesi modelinin etkinliği ve halka arz uygulamalarının yaygınlaşması teknolojiye dayalı şirketlerin gelişiminde önemli etkenler olarak değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, mevcut konjonktürde ülkemiz ekonomisi için önemli olan sermaye ihtiyacının temin edilmesi ve doğrudan yabancı sermaye akışının sağlanması ülkemizdeki teknolojiye dayalı firmaların gelişiminde önemli bir etken olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Through venture capital financing model, financial and managerial support is provided for technology-based companies at start-up phase, which has the potential for growth in the long run. With this model, it is aimed to subsequently offer the projects that proved to be successful in the long run to public thus distributing the capital in the entire economy. This study aims to assess the effects of the venture capital model on the development of technology-based company. The study investigated dimension of public offering, state aids, bank supports as well as the effects of certain economic and cultural factors on the technology-based companies. Study data were collected from the participants from 81 companies, which are SMEs operating in METU Teknokent. Survey method was used to collect the study-related data. SPSS 17.0 package of programs was used to analyze the data collected. According to the study results, the efficiency of the venture capital model and the generalization of the public offering practices are regarded as the important factors in the growth of the technology-based companies. Besides, the supply of the needed capital and the assurance of the direct foreign capital flow, which are vital for the national economy in the current business cycle, are shown as a significant factor in the development of technology-based companies in our country.