İhracatçı işletmelerin lojistik yönetimi ve lojistiği etkileyen faktörler
Logistics management enterprises exporter logistics and factors affecting
- Tez No: 308656
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Askeri alandaki malzemelerin, tesisatın, taşınması gibi faaliyetleri gerçekleştirebilmek için ortaya çıkan lojistik; sanayileşme neticesinde seri üretilen ürünlerin iç pazara fazla gelmesiyle birlikte dış pazara yönelmesi sonucunda stratejik bir öneme sahip olmuştur. Lojistik talep edileni istenildiği yere zamanında ulaştırmaktır. Bu anlamda gelişen teknolojiler ve hızla değişen tüketici ihtiyaçları hızlı nakliyat gereksinimlerini doğurmuştur. Ayrıca lojistik faaliyetlerini ilgilendiren müşteri hizmetleri, üretim planlamaları, satın alma, depolama, ambalajlama, stok yönetimi, nakliye gibi işletmenin bütününü etkileyen lüm olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle lojistik yönetimi de büyük bir önem kazanmıştır. Lojistik yönetimi yapılırken lojistik sürecini, organizasyonunu, dağıtım kanallarını, lojistik üsler, göz önüne alınarak karar verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Soldiers in the field of military materials, equipment to move such activities to carry out the logistics, the industrial revolution with a series of products to the domestic market more to come with the external market orientation as a result of a strategic importance, it has had. Place at any time, to deliver logistics want. In this sense, emerging technologies and rapidly changing consumer needs has led to rapid transportation needs. Moreover, activities involving logistics customer service, production planning, purchasing, storage, packaging, inventory management, transportation in this part affects the whole business is emerging. Therefore, a major logistics management has become important. While making the process of logistics management logistics, organization, distribution channels, logistics bases, must be taken into consideration as you decide