Sürdürülebilir tedarik zinciri yönetiminde kritik başarı faktörleri ve işletme performansı
Critical success factors and organizational performance in sustainable supply chain management
- Tez No: 933175
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ MURAT MUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
İklim değişikliğinin yarattığı zararlı etkilerin ve çevreye olan duyarlılığın her alanda önemli hale geldiği, globalleşen ve ticari anlamda sınırların ortadan kalktığı ekonomik yapılanmada, firmaların rekabet güçlerini arttırmaları için sürdürülebilirlik ilkesi odağında var olmaları gerekmektedir. Sürdürülebilirlik, yalnızca çevresel bir zorunluluk değil, aynı zamanda stratejik bir avantaj haline gelmiştir. İşletmeler, sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi (STZY) ile hem rekabet avantajlarını koruma hem de uzun vadeli başarılarını güvence altına alma çabası içine girmişlerdir. Bu bağlamda, STZY'nin kritik başarı faktörlerinin belirlenmesi ve uygulanması, işletme performansı üzerindeki etkileri açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışmanın amacı, sürdürülebilir tedarik zinciri yönetiminde kritik başarı faktörlerini belirleyerek, bu faktörlerin işletme performansına olan katkılarını detaylı bir şekilde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Kritik başarı faktörlerinde içsel ve dışsal faktörlerin nasıl tanımlandığı ve bu faktörlerin işletmelerin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarında nasıl bir rol oynadığı araştırmanın odaklandığı alandır. Üretim süreçlerinde kullanılan kimyasallar, tüketilen yüksek miktarda enerji ve üretilen atık miktarı ile tekstil sektörü çevreye en çok zarar veren sektör konumundadır. Türkiye'de ilk sıralarda yer alan sanayi şehri Gaziantep için, tekstil sektörü oldukça önemli bir yere sahiptir. Üretim miktarı ve çeşitliliği, ihracat kapasite büyüklüğü ile tekstil sektörü kentte istihdam yaratma kabiliyeti açısından da diğer sektörlere kıyasla açık ara bir fark yaratmaktadır. Çevreye verdiği zararlar göz önünde bulundurularak, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde tekstil sektöründe faaliyet gösteren işletme yetkilileri ile nitel araştırma yöntemleri kullanılarak sektörün mevcut durumu sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi açısından ve işletme performansı üzerinden değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda yapılan yüz yüze derinlemesine mülakatların araştırma verileri analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda özellikle dışsal faktörlerin işletme performansına doğrudan bir etkisinin olduğu, içsel faktörlerin ise işletme içi motivasyon ve güncel gelişmelerin takip edilmesi konusunda dolaylı etkisinin olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's globalized world, where the harmful effects of climate change and environmental awareness are becoming increasingly important in every field, companies must focus on the principle of sustainability to enhance their competitive strength. Sustainability has become not only an environmental necessity but also a strategic advantage. Businesses are striving to secure both their competitive edge and long-term success through sustainable supply chain management (SSCM). In this context, identifying and implementing the critical success factors of SSCM is of great importance for its impact on business performance. The purpose of this study is to identify the critical success factors in sustainable supply chain management and analyze in detail how these factors contribute to business performance. The study focuses on how internal and external success factors are defined among the critical success factors and the role these factors play in helping businesses achieve their sustainability goals. The textile industry, with its use of chemicals in production processes, high energy consumption and significant waste generation, is one of the most environmentally damaging industries. For Gaziantep, one of Turkey's leading industrial cities, the textile industry holds significant importance. Due to its production volume and diversity, export capacity and ability to create employment, the textile industry stands out distinctly compared to other industries in the city. However, considering the environmental damage it causes, the current state of the industry has been evaluated in terms of sustainable supply chain management and business performance through qualitative research methods, including interviews with officials from textile businesses operating in the Gaziantep Organized Industrial Zone. The data obtained from in-depth face-to-face interviews have been analyzed. The research findings indicate that external success factors have a direct impact on business performance, while internal success factors have an indirect effect by influencing internal motivation and the monitoring of current developments.