İç ve dış tehditler kapsamında ulusal güvenlik politikası oluşumu: Türkiye örneği
Under the internal and external threats the formation of national security policy: The case of Turkiye
- Tez No: 941298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN VEDAT AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada“İç ve Dış Tehditler Kapsamında Ulusal Güvenlik Politikası Oluşumu”konusu,“Türkiye Örneği”bağlamında araştırılmaktadır. Ulusal güvenlik kavramı, bütün devletlerin politikaları açısından referans olarak görülen üst düzey bir politika olmaktadır. Bu çerçevede devletlerin güvenlik politikalarıyla dış politikalarını belirlemede önemli bir etken olan iç ve dış tehditler ile ulusal çıkarlar yakın bir ilişki içindedir. Bir devletin iç ve dış güvenliğini uluslararası kapsamda sağlayabilmesi ve muhafaza edebilmesi için hem yurt içinde hem de yurtdışında güvenlikle ilgili faaliyetlerini etkin bir şekilde yürütmesi gerekmektedir. Ulusal güvenlik, bir ülkede, bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğünü kapsayan askeri tedbirleri gerektiren faaliyetleri içine almaktadır. Neoliberal küreselleşmenin hakimiyetinin söz konusu olduğu günümüz dünyasında ise ulusal güvenlik, daha geniş bir kapsama alanına sahiptir. Ulusal güvenlik artık sadece askeri boyut dışında ülkelerin ekonomik, siyasi, çevresel ve toplumsal güvenliğini tanımlayan bir kavram haline gelmiştir. Türkiye soğuk savaş dönemlerinde ulusal güvenliğini NATO ve NATO'ya bağlı örgütler aracılığıyla sağlamak durumunda kalmıştır. Türkiye'nin ülkelerarası konumu itibariyle güvenlik konusunda en iyi noktada olması gerekmektedir. Dolayısıyla böylesi önemli bir konuda bilimsel çalışmaların yapılması ile ülke güvenliğine önemli katkılar sağlanabileceği düşüncesi, bu çalışmanın yapılmasına teşvik edici en önemli sebeplerden birisi olmuştur. Neo-liberal küreselleşme sürecinin gelişmesiyle birlikte Türkiye geleneksel ulusal güvenlik politikalarından uzaklaşarak, yeni güvenlik politikalarını izleme durumunda kalmıştır. Bu çalışmada, ulusal güvenlik politikalarının oluşmasında küreselleşmenin etkilerinin neler olduğu ve Türkiye'nin ulusal politikalar oluştururken dikkate aldığı hususlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,“National Security Policy Formation of Internal and External Threats”subject,“The Case of Turkey”are being investigated in the context. The concept of national security is a high-level policy that is seen as a reference for the policies of all states. In this context, internal and external threats and national interests, which are important factors in determining the security policies and foreign policies of the states, are closely related. In order for a state to maintain and maintain its internal and external security in the international context, it is necessary to carry out its security-related activities effectively both at home and abroad. National security encompasses activities that require military measures in a country, including independence, sovereignty and territorial integrity. In today's world where the dominance of neoliberal globalization is at stake, national security has a wider coverage. National security has now become a concept defining the economic, political, environmental and social security of countries, except for the military dimension. Turkey was obliged to ensure national security in the Cold War through NATO and NATO-led organizations. about security as Turkey's cross-border location must be in the best spot. Therefore, the fact that scientific studies on such an important issue can contribute to the security of the country has been one of the most important reasons for encouraging this study. With the development of neo-liberal globalization process away from traditional national security policy of Turkey it was obliged to follow the new security policy. In this study, the formation of national security policy as to what the effects of globalization and Turkey's national policies were analyzed and taken into account when creating issues.