Terör ve terörizm
Terror and terrorism
- Tez No: 308698
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER ÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmada, terör ve terörizm kavramlarının doktrinler olarak değişkenlik arz eden tanımları yapılmaya çalışıldıktan sonra, terör eylemlerinin ve terör örgütlerinin geçirdiği tarihi süreç kısaca anlatılarak ve spesifik örnekler verilerek, terör ve terörizmin, bugün aldığı son şekil olan ?küresel terörizm? haline geliş süreci anlatılmıştır. Bu noktadan sonra ise, küresel terör eylemlerinin uluslararası alanda bugün için yarattığı sorunlardan bahis edilerek, gelecekte yaratabileceği çeşitli sorunlar üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, after attempts to define the concepts of terror and terrorism which show variance doctrinally have been made, the transition of terror and terrorism into their final shape, which is ?global terrorism?, has been discussed, by shortly summarizing the historical process that terrorist actions and organizations have undergone and by giving specific examples. Following this, possible problems that global terrorist actions may create have been evaluated by mentioning the current troubles it has created in the international area.