Hacettepe Üniversitesi Kütüphanecilik Bölümü eğitim programının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 30873
  2. Yazar: AYLİN RUMELİLİ (ESEN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÇAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Bilim ve teknolojideki hızlı gelişme karşısında, toplumun bilgiye olan gereksinimini karşılamak amacıyla her türlü bilgi kaynağını bünyesinde toplayan, düzenleyen ve kullanıma sunan kütüphanelerin her biriminde görev yapan kütüphanecilerin eğitimleri son derece önemlidir. Bu araştırmanın amacı, Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü'nde verilmekte olan kütüphanecilik eğitim programının bir değerlendirmesini yaparak, Türkiye'de kütüphanecilik eğitiminden beklenen ve verilenin ne olduğunu belirlemek, 1992-1993 öğretim yılı itibanyla uygulanan eğitim programının beklentiler doğrultusunda ihtiyacı karşılayıp karşılamadığını öğrenmektir. Çalışmanın verileri, Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü 4. sınıf öğrencilerine uygulanan anket ve değişik sektörlerde görev yapan 14 yönetici ile görüşme yapılarak elde edilmiştir. Değerlendirme sonucunda, H.Ü.E.F. Kütüphanecilik Bölümü'nde daha gelişmiş bir program dahilinde eğitim verildiği takdirde yönetici ve öğrenci beklentilerini tür ve nitelik olarak karşılayacağı şeklindeki hipotezimiz kanıtlanmış olmaktadır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Among fast development of science and technology, the education of librarians who are working in each section of libraries in which all type of information is collected, arranged and performed for usage in order to serve the information needs of community is extremely important. The objective of this study is to determine the expectation and the actual state of librarianship education in Turkey by analysing library education program used in Hacettepe University, Faculty of Letters, Library Science Department, and to learn whether the education program used at the beginning of 1992-1993 academic year meets the needs or not. The data of this study is obtained from questionnaries which were applied to senior students of Hacettepe University, Faculty of Letters, Library Science Department and by making interviews with 14 managers working on different sectors. As a result of the analysis, in case of a developed education program in Hacettepe University, Faculty of Letters, Library Science Department, the hyphothesis of meeting the needs of managers' and students' expectations on type and quality is proved.