Konaklama işletmelerinde etik iklimi, örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık ilişkisi
The relationship between ethical climate, organizational justice and organizational commitment in the hospitality business
- Tez No: 308765
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışma hayatında iş çıktılarını etkileyen önemli bir faktör olarak görülen etik iklimi, etik sorunların üstesinden nasıl gelinebileceği hakkında çalışanlara çeşitli alternatifleri değerlendirme fırsatı verecek örgütsel değerleri içeren bir mekanizmadır. Temelde Adams'ın eşitlik kuramına dayanan örgütsel adalet yaklaşımı, örgütü ilgilendiren kararların alınma sürecinin çalışanlar tarafından adil olarak algılanmasını ifade etmektedir. Olumlu iş sonuçlarının elde edilmesinde etkili bir faktör olan örgütsel bağlılık, bireyin örgütsel amaç ve değerleri kabul etmesi, bu amaçlara ulaşılması yönünde çaba sarf etmesi ve örgüt üyeliğini devam ettirme arzusu olarak açıklanmaktadır.Bu tez çalışması, etik değerleri yüksek olan konaklama işletmelerinde çalışanların adalet algılarının örgütsel bağlanma düzeylerini etkilediğini, bunun sonucunda da çalışanların kaliteli hizmet sunumu gerçekleştirdikleri ve etik sorunlarla kolay bir şekilde başa çıkabildiklerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Aynı zamanda örgüt içindeki etik dışı uygulamaların çalışanların adalet algılarını ve örgütsel bağlılığı zayıflatarak örgütsel yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyeceği gösterilmek istenmiştir.Antalya, Bodrum ve Kuşadası Bölgelerinde faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı konaklama işletmelerinde çalışan toplam 650 kişiye anket uygulanmıştır. Bunların 484'ü adeti değerlendirmeye alınmıştır. Verilerin analizinde PASW 18 ve LISREL 8.80 istatistik paket programları kullanılmıştır. Verilerin yapısal geçerliliği faktör analizi ile ortaya konmuştur. LISREL programı aracılığıyla faktörler arasındaki ilişkiler Yapısal Eşitlik Modeliyle (YEM) analiz edilerek sonuçlara ulaşılmıştır. Analizler sonucunda araştırmaya konu olan değişkenlerin birbirleri ile anlamlı ilişkide olduğu saptanmıştır. Etiğe dayalı bir örgüt ikliminde işgörenlerde oluşan örgütsel adalet algısının, örgütsel bağlılığı yükselttiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ethical climate, as an important factor, which affects the output of work on a working life, is a mechanism that includes organizational qualifications that gives an opportunity to analyze of various alternatives to employees about how they can handle the ethical problems. Organizational justice approach based on Adam?s Equality Theory specifies that all the employees should understand the resolutions about the organization fairly. The organizational commitment, which is an efficient factor that obtains positive work results getting at giving success in working life, is explained that the individual accepts the organizational goals and morals make an effort to reach these goals and a desire of keeping on being a membership of the organization.This thesis is studied to prove the emphasis of employees? organizational justice perceptions on the level of organizational commitment who work in hospitality business that has high ethical values. At the result, it is directed to show struggling somehow with ethical issues easily and occurred by them, which is qualified working project. According to unethical practising in organization the justice perception of the employees and organizational perception is emphasised to increase. As a result, negative effect to the quality of organizational life intended to be shown.Through conducting a face-to-face interview, 650 questionnaires were collected at four or five star hospitality business in Antalya, Bodrum and Kuşadası, and 484 of them were evaluated. PASW 18 and LISREL 8.80 statistics package programs are used in the analysis of datum. The structural validity of datum is carried out with factor analysis. By the means of LISREL program, the relationships with factors are reached to conclusion by analysing with analyzed with the Structural Equation Modelling (SEM). It has determined that the changes, which are used in the lot of the research, have a meaningful relationship with each other. It is also determined that occurring of the organizational justice perception in the minds of employees who work organizational climate tied to ethic and increasing of organizational commitment.