Türk halkbilimi araştırmacısı Cahit Beğenç'in eserleri üzerine bir inceleme
A study on Turkish folklore researher Cahit Beğenç's works
- Tez No: 308764
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMRAL DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada Muğla'da yetişen sosyolog, gazeteci, araştırmacı yönüyle de dikkat çeken yazar Cahit Beğenç'in Türk halk bilimine ve halk kültürüne yaptığı katkılar tespit edilmeye çalışılmıştır. 1910 yılında Fethiye'nin İncirköyü'nde doğan Cahit Beğenç, yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde tamamlamış, ardından gazetecilik ve yazarlık hayatına başlamıştır. 1943 yılında İncirköy ve çevresinde gözlemlediği olayları kaleme aldığı Sedef Kız isimli kitabıyla Türk Dil Kurumu'nun ilk dil ödülünü almıştır. Ülkemizde kitap ve makalelerinde Türkçeyi en iyi kullanan yazarların başında yer alan Cahit Beğenç, Dede Korkut Hikâyelerindeki üslûbun takipçisi olarak hikaye, roman, masal, deneme, anı, gezi yazısı türlerinde çeşitli eserler kaleme almıştır. Türkiye'de gazetecilik üzerine ilk bilimsel tez Cahit Beğenç'e aittir. İngilizce öğretime yönelik ?Englısh- Turkısh? dergisini ilk o yayınlamıştır. Türk Dil Kurumu ilk hikâye ödülü sahibidir. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Fransız Edebiyatı birinci dönem mezunlarındandır. Ticaret Turizm Yüksek Dili Öğretmen Okulu'nda Fransızca, Beşeri Münasebetler ve Halkla İlişkiler dersi vermiştir. Zafer Mühendislik ve Mimarlık Okulu'nda ve Başkent Gazetecilik Okulu'nda öğretim gönüllüsü olmuştur. Basın Şeref Kart sahibi olan Cahit Beğenç, Ankara Radyosu'nda ?Köy Saati Sunuculuğu? ve ?Johonsen Ailesi Türkiye'de adlı turizmle ilgili sözlü yayıncılık çalışmalarıyla halkın sorunlarını gündeme getirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was prepared as a master's thesis grown in Muğla sociologist, journalist, researcher, writer notable aspect his contributions to Turkish folklore and folk culture Beğenç'in Cahit tried to determine.Born in 1910, Fethiye, Cahit Beğenç in İncirköy?s Language, History and Geography of Ankara University Faculty of higher education completed, then started his career in journalism and authorship events observed in 1943 and around İncirköy Sedef Kız's book penned by the Turkish Language Association was awarded a first language.Using the best writers in our country at the beginning of books and articles in the Turkish Cahit Beğenç, as a follower of the style of his stories of Dede Korkut stories, novels, tales, essays, memoirs, also wrote a variety of types of travel writing.Belongs to the first scientific thesis on journalism in Turkey Cahit Beğenç's. To teaching English,“English-Turkish”magazine, he published the first. The first story of the Turkish Language Society has awarded Language, History and Geography Faculty, graduates of the first semester of French Literature. Trade and Tourism High School French Language Teacher, Human Relations and Public Affairs had lessons Cahit Beğenç Honor Card holders, Ankara Radio“Country Time presenter”and "Family Johonsen spoken in Turkey, publishing his work in tourism-related public issues brought up.