U.S. foreign policy towards Venezuela in the context of the National Endowment for Democracy
NED bağlamında ABD'nin Venezuela'ya karşı dış politikası
- Tez No: 469375
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞRUL ONGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüzde demokrasi kavramı çok farklı bir anlamda kullanılmaktadır. Politika yapıcıların konuşmalarında, ülkelerin dış politikalarının oluşturulmasında, kurumsal yönetim yapılarında ve demokratik kurumlarda ve kuruluşlarda demokratik yapılara ağırlık verilmektedir. Fakat günümüzde yaygın olarak kullanılan özgürlük kavramının eşanlamlısı olarak algılanmaktadır. Demokrasi kavramı, İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa ekonomisinin çökmesi ve komünist bloğun oluşmasıyla birlikte batı bloğunun liderliğini üstlenen Birleşik Devletlerin bir dış politika hedefi olarak dünya politikasında yerini almıştır. Savaştan sonra Avrupa ekonomisi toparlanmış ve batı bloğu komünizm tehdidine karşı genişlemişti. Farklı yöntemlerle etkilenecek ülkelerle ilgili çalışmaların, demokrasinin gelişimine dayanan dış politika oluşturma sürecinde yapıldığı bilinmektedir. CIA'nin farklı yöntemleri olduğu ve daha sonraları devlet tarafından desteklenen veya bağımsız demokratik kurumlar ve kuruluşlar eliyle yapıldığı bilinmektedir. Sivil toplum kuruluşlarının etkinliğinin artması, düşünce kuruluşlarının girişimleri ve sivil toplum örgütleri ve daha iyi bir çalışmanın başlatılması, demokrasinin yaygınlaştırılması politikası. NED'in kurulması, demokratikleşmeye yönelik en önemli adımlardan biriydi. ABD' nin Venezülla' ya karşı dış politikası, bu tez konusu olan NED bağlamında incelendiğinde, özellikle Soğuk Savaş döneminden sonra demokrasi genişlemesinin ve ekonomik özgürlüğün Birleşik Devletler'de ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. NED'in kurumsal yapısı, ABD dış politikasındaki rolü ve ABD-Venezüella ilişkilerindeki yeri ayrıntılı bir şekilde analiz edilirken, tezin odak noktasını oluşturan NED ve ABD' nin Venezuela 'da Chavez karşıtı kuruluşlara olan desteği ayrı ayrı analiz edildi. İlk bölümde, Soğuk savaş döneminde şekillenen abd dış politikasındaki demokrasi algısından bahsederek, abd nin demokrasi kavramından ne anlaşıldığı tartışılacaktır. Marshall planıyla hedeflenen demokratikleştirme çabaları soğuk savaşın ilerleyen dönemlerinde farklı biçimlere bürünmüştür.1980 lerden itibaren değişen demokrasi algısıyla yeni aktörlerin devreye girmesi Amerikan dış politikasının yönünü ve yöntemini değiştirmiştir. İkinci bölümde ABD dış politikasında demokrasi geliştirme politikasının yeri ve önemi tartışılacaktır. Bu bölüm demokrasinin gelişimi politikasının, ABD dış politikasının kapsadığı CIA operasyonları ve demokratik kurumsal yapılarla gerçekleştirilen operasyonların bir parçası olduğu fikrini sunacaktır. Üçüncü bölümde, 1980 lerde değişen demokrasi algısı,yöntemleri ve aktörleriyle birlikte özel olarak NED den bahsedeceğiz.NED nin kuruluşu, amacı, yapısı, yöntemleri ve ilişkileri ele alınacaktır. Bu bölümde yapacağımız analizler NED'in Amerikan dış politikasındaki rolünü ve değerini daha iyi anlamamızı sağlayacaktır. Bu bölümdeki bilgiler, özellikle dördüncü bölümde çalışma konumuz olan Venezuela dosyasında göreceğimiz gelişmeleri daha iyi kavramamıza ve analizler arası bağları daha iyi kurmamıza yardımcı olacaktır. Son olarak, dördüncü bölümde, Chavez dönemi ABD- Venezuela ilişkileri ve bu süreçte yaşanan krizleri ele alınacak, bu süreçte NED' nin Amerikan dış politikasındaki rolünü, görevlerini ve etkinliklerini aktif bir şekilde analiz edilerek bahse konu dönemde yaşananlar farklı bir bakış açısıyla değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of democracy is used in a very different meaning in the modern period. Emphasis is placed on democratic institutions and organizations in the speeches of the policy makers, in the formation of the foreign policies of the countries, in the institutional governance structures, and in democratic institutions and organizations. But it is perceived as a coincidence of the concept of freedom in widespread use today. The concept of democracy has taken place in world politics as a foreign policy goal of the United States, which assumed the leadership of the Western bloc with the collapse of the post-World War II European economy and the formation of the communist bloc. After the war, the European economy was rebounding and the Western bloc was widened against the threat of communism. It is known that studies on the country where it is desired to be influenced by different methods are carried out in the process of foreign policy making based on the development of democracy. It is known that the CIA has different applications and the later ones are government assisted or independent democratic institutions and organizations.The rise of the effectiveness of non-governmental organizations, the initiatives of think tanks and non-governmental organizations, and the initiative of a better work, the policy of dissemination of democracy. The establishment of the NED is the most important step towards the democratization of democracy. It was one of the important steps. When the U.S. foreign policy of Venezuela is analyzed in the context of NED, which is the subject of this thesis, it is revealed how important the democracy expansion and economic freedom are in the United States, especially after the Cold War period. NED's institutional structure, its role in U.S. foreign policy, and its place in U.S.-Venezuela relations are analyzed in detail, while NED and U.S.Anti-Chavez Venezuela associations, which form the focal point of the thesis, are analyzed separately. In the first part, it will be discussed how the United States understood the concept of democracy by referring to the perception of democracy in the U.S. foreign policy that took shape during the Cold War period. The democratization efforts aimed at the Marshall Plan took different forms in the later phases of the Cold War. The transition phase will be analyzed to provide a better understanding of the relationship between democracy and foreign policy. In the second part, the place and policy of democracy development policy in the U.S. foreign policy is discussed. This section will provide the concept of the idea that the development of democracy is part of the operations of the CIA operations covered by U.S. foreign policy and the operations carried out with democratic institutional structures. In the third part, we will talk specifically about the NED in conjunction with the changing perceptions, methods, and actors of democracy in the 1980s. The organization, purpose, structure, methods, and relations of NED will be discussed. Analyses we will make in this chapter will give us a better understanding of NED's role and value in American foreign policy. The information in this section will help us to better understand our developments in the Venezuelan file, especially in the fourth section, and to establish better ties between the analyses. Finally, in the fourth chapter, the Chavez-U.S.-Venezuelan relations and the crises experienced during this period will be examined, and the role of the NED in U.S. foreign policy will be actively analyzed and the people living in the mentioned period will be evaluated from a different point of view.