The construction of the American self in relation to Venezuelan others through U.S. foreign policy discourses (2001-2019)
Amerikan benliğinin Venezuelalı ötekilerle ilişkisi üzerinden ABD dış politikası söylemleriyle inşası (2001-2019)
  1. Tez No: 861054
  2. Yazar: DENİZ PELİN DİNÇER AKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN TORUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 365
Özet
Bu tez, dış politika ve ötekilik aracılığıyla kimlik inşası arasındaki içkin ilişkiye odaklanmaktadır. Postyapısalcı uluslararası ilişkiler teorisini benimseyerek ve söylem analizi metodolojisini kullanarak, bu tez, özellikle Hugo Chávez ve Nicolás Maduro'nun solcu-popülist iktidarları döneminde ABD'nin Venezuela'ya yönelik dış politikasının alternatif bir yorumunu sunmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, özellikle Amerikan kimliğinin çeşitli Venezuelalı Ötekiler ile ilişkisine odaklanarak; ABD dış politikası söylemlerinin Chávez ve Maduro rejimlerinin tehlikeli Öteki, Venezuela halkının ve Juan Guaidó'nun ise diğer dost Ötekiler olarak inşa etmesini incelemektedir. Dış politika söylemlerinin ayrıntılı okunması sonucunda yazar üç anahtar olayı (2008, 2015 ve 2019) belirlemiştir. Bu olaylar ABD ile Venezuela arasındaki ilişkilerin üç önemli dönemeç noktasını oluşturmaktadır. Anahtar olaylar, George W. Bush, Barack H. Obama ve Donald J. Trump'un başkanlıkları dönemlerine denk gelmektedir. Bu üç olayın söylem analizi, hegemonik ve temel söylemlere dayanarak, tehlike söylemlerinin kimlik inşası ile (Amerikan Benliği ve Venezuelalı Diğerlerinin inşalarını da içeren) olan simbiyotik ilişkisini açıkça ortaya koymaktadır. Ayrıca, bu inşaların Venezuela'ya yönelik belirli dış politika eylemlerini nasıl mümkün kıldığını, aynı anda diğer eylemleri düşünmez kıldığını da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the inherent relation between foreign policy, and identity formation through difference. By adopting the Poststructural international relations theory and discourse analysis methodology, this thesis aims to provide an alternative interpretation of U.S. foreign policy towards Venezuela during the leftist-populist administrations of Hugo Chávez and Nicolás Maduro by particularly focusing on the construction of American identity in relation to various Venezuelan Others; the Chávez and Maduro regimes as the dangerous Others, the Venezuelan people as the friendly and Juan Guaidó as another friendly Others. Through an extensive reading of the foreign policy texts, the author determined three key events (2008, 2015, and 2019), three crucial turning points of the relations between the U.S. and Venezuela. The key events coincided with the presidencies of George W. Bush, Barack H. Obama, and Donald J. Trump. The discourse analysis of these three events (based on the hegemonic and basic discourses) explicitly exposed the symbiotic relation between the employment of discourses of danger with the identity formation (including the constitutions of the American Self as well as the Venezuelan Others). It also provided the answer to how these constitutions enable certain foreign policy actions towards Venezuela while simultaneously make other actions unthinkable.