Hugo Chávez döneminde Venezuela'nın tarım politikası: 1998-2015
Agricultural policy of Venezuela in the period of Hugo Chávez: 1998-2015
  1. Tez No: 756535
  2. Yazar: FIRAT KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, Ziraat, International Relations, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Latin Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma kapsamında 1992-2013 yılları arasında Hugo Rafael Chávez Frias'ın Başkanlık ettiği Bolivarcı Hükümet döneminde gerçekleştirilen tarım reformu Bağımlılık Teorisi çerçevesinde incelenmiştir. Bu kapsamda Bağımlılık Teorisinin gelişimi, Venezuela'da Toprak Sistemi'nin tarihçesi ve Hugo Chávez Dönemi'nde Tarım Reformu çalışmaları ayrı başlıklar altında çalışılmıştır. Venezuela'nın günümüzde karşı karşıya kaldığı ekonomik sorunlar ve yoksulluk açıklanırken modernleşme teorisine sıklıkla başvurulmaktadır. İlk bölümde Bağımlılık Teorisi'nin kuramsal çerçevesi ve tarihsel gelişimi incelenmiştir. Ülkenin toplumsal evrim aşamalarını tamamlamadığı ve dolayısıyla Batılı gelişmiş ülkelerdeki kalkınmışlık seviyesine ulaşamadığı yönündeki modernleşme teorilerine karşın sömürge döneminden itibaren Venezuela ekonomisinin merkez ülkelere olan bağımlılığı tartışılmaktadır. İkinci bölümde Venezuela'nın sömürge ve bağımsızlık süreci incelenmiş ve son bölümde ise Hugo Chávez dönemindeki kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliği ve verimliliği ülkenin kurumsallaşmış bağımlılığı çerçevesinde tartışılmıştır. Çalışmanın ortaya çıkmasında kişisel araştırmaların yanı sıra Türkçe, İngilizce ve İspanyolca tez, makale, kitap, haber ve internet sitesi gibi kaynaklardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the agricultural reform carried out during the Bolivarian Government period between 1992 and 2013 under the Presidency of Hugo Rafael Chávez Frias was examined within the framework of Dependency Theory. In this context, the development of Dependency Theory, the history of the Land System in Venezuela, and Agrarian Reform in the Hugo Chávez Era were studied under separate headings. The theory of modernization is frequently used when explaining the economic problems and poverty that Venezuela is facing today. The theoretical framework and historical development of Dependency Theory are examined, in the first section, Despite the modernization theories that claim the country has not completed the stages of social evolution and therefore cannot reach the level of development in Western developed countries, the dependence of the Venezuelan economy on the center countries has been discussed since the colonial period. In the second section, the colonial and independence process of Venezuela was examined and in the last part, the effectiveness and efficiency of rural development studies in the Hugo Chávez period were discussed within the framework of the institutionalized dependence of the country. In the emergence of the study, besides personal research, resources such thesis, articles, books, news and internet sites in as Turkish, English and Spanish languages were used.