1982 Anayasası çerçevesinde bakanlar kurulu
Council of ministers in 1982 Constitution
  1. Tez No: 308791
  2. Yazar: MUSTAFA OKŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ONAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 672
Özet
Günümüz anayasal demokrasilerinde, görev ve yetkileri artma eğilimi gösteren yürütme kuvvetinin, hükümet sistemi içindeki etkinliği ve sorumluluğu, diğer kuvvetlerle olan ilişkiler ağına bağlı olmakla birlikte; kendi yapısal iç ilişkileri açısından da yadsınamayacak bir önem göstermektedir. İki başlı yapısına bağlı olarak, siyasal sorumluluğu taşıyan Bakanlar Kurulunun, gerek Cumhurbaşkanı, gerek parlamento ile olan ilişkileri ve bunun yanında kendi iç yapısından kaynaklanan Başbakan-bakanlar arası ilişkileri, ayrı bir özellik ve önem taşımaktadır. Bu ilişkiler ağı, kuvvetler ayrılığı ilkesi ve hükümet sistemleri bağlamında, birçok sorun ve tartışmayı gündeme getirmektedir. 1982 Anayasasında öngörülen Başbakan odaklı Bakanlar Kurulu, siyasal alt yapının açmış olduğu avantajlı yolda ilerleyerek, diğer siyasi aktörler ve özellikle yasama karşısında güçlü bir konuma gelmiş bulunmaktadır. Meclis çoğunluğuna üstün bir şekilde sahip olma durumu, bir tür iktidar partisi-Bakanlar Kurulu-Meclis özdeşleşmesi yolunu açmakta; bu düzlem üzerinden şekillenen ilişkiler dengesi, yasama karşısında geniş bir hareket serbestliğini elinde bulunduran hükümetin yasamaya karşı sorumluluğunu, uygulamada muhalefet - hükümet çatışmasına dönüştürmektedir. Parlamenter hükümet sistemi kapsamında kilit organı, Bakanlar Kurulu oluşturmaktadır. Gerçekte, Başbakan ve Bakanlar Kurulunun üyeleri arasındaki tek yönlü baskın ilişki, Başbakanı odak noktaya oturtmakta ise de, bu sistemin mantığı içinde temel eksen Bakanlar Kurulu üzerinden yapılandırılmak zorundadır. Ancak uygulama, gerek ülkemizde, gerek diğer ülkelerde farklı bir yönde ilerlemekte; Bakanlar Kurulu bütünü içinde Başbakan, farklı ve etkin bir noktaya çekilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today?s constitutional democracies within a government system, the influence and responsibility of executive power, which tends to increase its functions and authority, depends upon mutual relations with other powers, however, it is highly important within its structural internal relations. In accordance with its dual headed body, the Council of Ministers, with political liability, has important and distinct relations with both the President of the Republic and the Parliament, as well as relations between the Prime Minister and Ministers stemming from internal structure. Within the relations between powers brought by the practical implications of the system of government envisaged in the 1982 Constitution, Prime Minister-focused- Council of Ministers advancing through the way opened by political sub-structure, has become powerful against other political bodies/actors, and specifying legislative. Having majority within the Parliament gives way to a kind of government party. Identical acceptance of Council of Ministers-Parliament, the balance of relations embodied in this dimension converts the liability of government against legislative, which has a great freedom against legislative, into a dispute between government and opposition. The key body within a parliamentary government system is the Council of Ministers. In reality, one sided superior relation between the Prime Minister and Members of the Council of Ministers, puts the Prime Minister at the focal point, however, the main axes within this system should be on the Council of Ministers. But the practice is different both in our courtry, and other countries.