Tersine lojistik süreci ve işletmelerde uygulanması üzerine bir çalışma
Reverse logistics process and a study on business implementation
  1. Tez No: 308790
  2. Yazar: ESRA AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
İşletmeler için son yıllarda önem kazanan tersine lojistik, ileri tersine lojistik sürecini tersine çevirerek, ürünlerin ve ambalajların tüketildikleri noktadan üretildikleri noktaya getirilip değerlendirilmesi sürecini olarak tanımlanmaktadır. Çevresel kaygılar ve yasalar nedeniyle uygulanmaya başlayan tersine lojistik, işletmeler için ek sorumluluklar getirmektedir. Tersine lojistik üzerine yapılan araştırmaların artması ile işletmeler için tersine lojistik sadece maliyet noktası olmaktan çıkıp yeni değerler yaratabilmek için olanak haline gelmiştir. Tersine lojistik, işletmelerde başarılı uygulanması için belirli bir sistematik yapıya sahip olması gerekmektedir. Bu kapsamda tersine lojistik süreci, toplama, inceleme/seçim/sınıflandırma, ayrıştırma (küçük parçalara ayırma), dönen ürünün yeniden değerlendirilmesi ve imha basamaklarından oluşmaktadır. Bu tez ile, tersine lojistik sürecinin örnek işletmelerde uygulanması nitel araştırma yönteminde örnek olay incelemesi ile görüşme tekniğiyle veri toplanarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, reverse logistics gain importance. Reverse logistics reverses forward logistics and defined as a process of transporting for recovering of products and packages from consuming point to production point. Due to environmental concerns and legislation that has been implemented reverse logistics, brings additional responsibilities for businesses. With the increase of the research on reverse logistics, reverse logistics become a new value creation point for businesses; notonly being a cost point. For successful implementation of reverse logistics, firms must have systematic reverse logistics structure. Reverse logistics process starts with collecting, then inspection/selecting/sorting, and disassembly, then recovery of product and at last landfilling.With this thesis, the implementation of reverse logistics process in the sample firms researched with qualitative research method. Data are collected by interview technique in case study method.