Şavşat (Artvin) kilimleri
Şavşat, Artvin rugs
- Tez No: 308847
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZUHAL BEZİRCİ TÜRKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: El Dokumaları ve Örgüleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışma Artvin ili Şavşat ilçesindeki kilimlerin Anadolu düz dokumaları içindeki yerini onunla benzeşen ve ayrılan özelliklerini ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Bu amaçla öncelikle Şavşat ilçesinin coğrafi yapısı, kilim hakkında genel bilgilerin verilmesi ve kilimlerin bölgedeki tarihi gelişimi ele alınmıştır. Şavşat ilçesinde dokunmuş olan kilimlerin hammaddeden dokumaya getirilme aşamalarına ışık tutulmuş, yörede yapılan kilimlerin renk, desen, motif, kompozisyon özellikleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Yörede kilim dokumalarda kullanılan teknik, tezgâh, araç ve gereçler incelenerek kilim dokumaların kullanım amaçları ve kompozisyon özellikleri saptanmıştır. Kilim dokuma ürünlerinin kullanımı, pazarlanması ve bugünkü durumu değerlendirilmiştir. Bunu yaparken motiflerin yöresel isimlerine ve sembolik anlamlarına da yer verilmiştir. Şavşat ilçesinde bulunan kasabalardaki örnekler özellikleri açısından incelenmiştir. Yörede bulunan kilim dokumaların fotoğrafları çekilerek ayrıntılı gözlem fişleri oluşturulmuştur. Yöredeki bulgu sonuçları tablo grafik İle gösterilmiştir. Şavşat ilçesindeki kilimlerle sınırlı olan bu çalışma, daha önce bu bölgede kilim dokuma birikimini ele alan ve onların tebarüz ettiği belli başlı özellikleri ortaya koyan başka bir bilimsel çalışma bulunmadığı için de önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study there is a wide range of information about the position of rugs of Şavşat a town in Artvin ( a city in the northeast of Turkey) in Anatolian straight weaving and its similarities and differences. For this purpose first of all the geographical form of Şavşat , general information about its rugs and the historical background of the rug in this region are studied. It is being told in this study the process of rugs from a raw material to become a real textile and the colours, figures and motifs of textiles produced in this region are examined in detail. The aim of use of rug weaving and its composition are determined by analyzing the techniques and equipments used in rug weaving in this region. The use of rug weaving products, their marketing and their condition they are in now are evaluated. This study includes the regional names of motifs and their symbolical meanings. And the samples taken from the districts of Şavşat are compared according to their features. Moreover the rug weavings in this region are photographed and the results are displayed in an observation chart in detail. Restricted with the rugs in Şavşat province this study is crucial since there hasn?t been any academic study on the background and the main specialties of rug weaving in this region.