Bekletici sorun
Dilatory question
  1. Tez No: 308848
  2. Yazar: BUKET SEVİNÇ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ULUKAPI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Davanın görülmesi sırasında ortaya çıkan, değerlendirilmediği takdirde davanın çözümünü de engelleyen ve bu nedenle davadan önce çözümlenmesi gereken sorunlar, 1086 sayılı Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nda ?hadise? olarak nitelendirilmekteydi. Bu sorunlardan bir kısmı Yargıtay uygulamalarında ve doktrinde ?bekletici sorun? olarak sınıflandırılmaktaydı. Buna göre bekletici sorun, hadise olarak değerlendirilmesi gereken ve hadiseler gibi çözümlenmesi gereken hukuksal bir sorun olarak değerlendirilmiştir. Bekletici soruna ilişkin tüm hususlar, 6100 sayılı Kanun'da yerini almıştır.Bekletici sorunun ele alındığı bu çalışmada, bekletici sorun kavramı ayrıntılı bir şekilde açıklanmaya, bekletici sorunun karşılaştırmalı hukukta düzenleniş şekli ile yarar ve sakıncaları hakkında bilgiler verilmeye çalışılmış ve örnek Yargıtay kararları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The problems arising during the trial and preventing the solution of the case, if not considered, and therefore need to be resolved before the case are described as ?casus? at the Code of Civil Procedure No.1086. Some of these problems are classified as ?dilatory question? in the practices and doctirine of the Court of Appeal. Accordingly, dilatory question is considered as a legal issue that should be considered and resolved as an casus. All aspects related to Dilatory Question that is revealed by taking into consideration the doctirnal views and practises of Court of Appeal found their places in the Law No. 6100.