1980 sonrası Türkiye'nin dış ticaret yapısı ve büyüme ilişkisi: Bir ampirik uygulama
The relationship of Turkey's foreign trade structure and growth after 1980: An empirical application
- Tez No: 308872
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Küreselleşmenin hızlanması ile birlikte ülkelerin dış ticaretleriyle büyümeleri arasındaki bağ gün geçtikçe kuvvetlenmiştir. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler üzerinde yapılan analizler sonucunda dış ticaret ile büyüme arasında pozitif yönlü korelasyonun varlığı gözlenmiştir. Bu çalışmada Türkiye'de ekonomik büyüme ve dış ticaret ilişkisi incelenmiştir. 1980-2010 dönemine ait ithalat, ihracat ve GSYİH yıllık verileriyle, dış ticaret ve ekonomik büyüme arasındaki uzun dönem ilişkisi ve nedensellik yönü incelenmiştir. Analizin sonucunda ise ithalat ve büyüme arasında uzun ve kısa dönemli bir ilişkiye ve ithalattan büyümeye doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkinin varlığına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With acceleration of globalization, the link of growth of countires and foreign trade become more stronger. As a result of the analysis in both developing and developed countries, a positive coleration between trade and growth was observed. This study examined the relationship of foreign trade and economic growth in Turkey. Foreign trade and long term relationship between economic growth and the direction of causality investigated with import, export and GDP data of the period of 1980-2010. As a result of analysis, long-and short-term relationship between imports and growth and import growth in the presence of a unidirectional causal relationship has been reached.