From Ottoman imperial worldview to Turkish national outlook: The Late Ottoman Diplomatic Service
Osmanlı emperyal kimliğinden Türk kimliğine: Geç Dönem Osmanlı Hariciyesi
- Tez No: 309061
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 470
Özet
Bu çalışma Abdülhamid dönemine yoğunlaşarak, geç dönem Osmanlı hariciyesinin kültürel, entelektüel ve ideolojik donanımlarını incelemektedir. Çalışma, Osmanlı hariciyesini Osmanlı bürokratik elitinin küçük bir örneklemi olarak ele alarak, geç Osmanlı bürokratik kültürünün niteliklerini ve bu elitinin sosyal kökenlerini tanımlamaya çalışmaktadır. Çalışma yurtdışı Osmanlı temsilciliklerinden yapılan yazışmalara ve diplomatlarca yazılmış hatırat ve kitaplara dayanarak diplomatların temel kaygı ve duyarlılıklarını ortaya koymaya çalışmaktadır. Çalışma, aynı zamanda Osmanlı bürokratik elitinin Türk ulusal kimliğinin, milliyetçiliğinin ve cumhuriyetin ideolojik dayanaklarının oluşumundaki kayda değer rolünü ortaya sermeyi amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
This study investigates the cultural, intellectual, and ideological formations of the Ottoman diplomatic service in the late Ottoman Empire with an emphasis on the Hamidian era. The study attempts to describe the basic contours and premises of the culture of the late Ottoman bureaucracy as well as the social origins of the late Ottoman state elite by examining the diplomatic service as a microcosm of the late Ottoman bureaucratic elite. Examining the dispatches sent from the Ottoman legations abroad as well as the memoirs and books written by diplomats, the study attempts to overview the concerns and dispositions of the diplomats. The study also aims to highlight the prominent role the late Ottoman bureaucratic establishment played in the development of the modern Turkish national identity and Turkish nationalism, as well as the ideological premises of the republic.