İnsana ve işe yönelik önderlik şekilllerini tercih eden yöneticilerin çatışma yönetim biçimleri ve MKE Kırıkkale Mühimmat Fabrikası'nda bir uygulama
  1. Tez No: 30910
  2. Yazar: FATMA GÜLCAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜNER ŞENCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET önderlik, belirli şartlar altında iki veya daha çok kişiden oluşan grubun amaçlarını gerçekleştirebilmek için üyelerin(izleyicilerin) faaliyetlerini etkileme ve yönlendirme süreci olarak tanımlanmaktadır. önderlik bir etkileme süreci olunca, önderin başarısı, yüksek seviyede ödüllendirme, motive etme, zorlama, ceza verme ve yasal yetkilerim kullanma derecesine göre ortaya çıkmaktadır. Önderler, karşılaştıkları sorunları (çatışmaları) da, sahip oldukları önderlik yetenek ve güçlerine bağlı olarak çözmektedir. Çatışma, kişiler, gruplar ve örgütlerin gerek kendi aralarında, gerekse kendi içlerinde çeşitli sebeplerle meydana gelen anlaşmazlıklar, huzursuzluklar ve çekişmelerdir. Yönetimin veya örgütün söz konusu olduğu her durumda yöneticiler, sürekli olarak çatışma olgusu ile karşılaşmışlardır, örgütlerde yöneticiler için çatışma, kaçınılmaz bir olgudur. Çatışma, grup amaçlan doğrultusunda başarıyla yönetildiğinde örgüte canlılık ve dinamizm kazandırmaktadır. Çözümsüz kalan çatışmalar ise, bütün örgütü başarısızlığa sürükleyen yönetsel bir hastalık olarak nitelendirilmektedir. Belirli bir önderlik anlayışına sahip her yönetici, karşılaştığı çatışmaları çeşitli biçimlerde çözümlemeye çaba gösterir. Yöneticilerin benimsedikleri önderlik şekilleri ile çatışma yönetim biçimleri arasında bir makinin bulunup bulunmadığı, Kırıkkale Mühimmat Fabrikası'ndaki yöneticiler üzerinde yapılan bir araştırma ile belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Leadership under specific conditions, is defined as a process which affects and directs the activities of the followers in order to perform the goals of the group which occurs from two or more people. As the leadership is an influencing process, the success of the leader highly depends on reward, motivation coercive power, punishment and legitimate power. A leader solves the contacts in respect of his/her leadership abilities and power. Conflict is a disagreement which may occur between the individuals and groups. Conflict is an issue which can be confronted in every managerial and organizational situation. Conflict is an inevitable concept(phenomenon) for managers in organizations. If a conflict is managed succesfully according to the organizational goals, it gains dinamism and vitality. Oppositely, an unsoluted conflict is described a managerial illness or deterioration which causes fail of the organizations. Every manager who has an understanding of leadership pays attention to solve the conflict that he/she is confronted. The purpose of this study was to determine if there is a relation between leadership style and conflict management style by performing a research in Makine Kimya Endüstrisi Kırıkkale Mühimmat Fabrikası.