Karizmatik liderlik ve çalışan performansı ilişkisi: Bir örnek olay araştırması
Charismatic leadership and employee performance relationship: Acase study
  1. Tez No: 427298
  2. Yazar: TOLGA BULDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAYE ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İş görence, işin hangi düzeylerde başarıya ulaştırıldığını ortaya koymakta olan performans artırılması, insan kaynaklarındaki mühim mevzulardan birisini oluşturmaktadır. İşte tatmin ise; yapılıyor olan işe dair nitelikler ile iş gören beklentilerindeki uyumluluğun neticesinde meydana gelen mutluluk durumudur. Karizmatik önderin, kendisinde bulunan önderlik vasıflarıyla çalışanların performanslarının artması hususunda, işte tatmin durumundan destek alır. Karizmatik önderlik boyutlarındaki çalışma performansı katkısının, önderlik niteliklerinin ehemmiyetini meydana çıkardığı da açıktır. Bu çalışmada; işletmelerde karizmatik liderin çalışan performansına etkisi araştırılmış ve kurumsallaşmış firma tedarik zincirinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma;“Giriş”,“Karizmatik Liderlik ve Performans”,“Araştırma Metodolojisi”,“Uygulama ve Performans”ile“Sonuç”bölümleri dahil olmak üzere beş ana bölümden oluşmaktadır. Beş ana bölümden oluşturulan bu tez çalışmasının ilk kısmı giriş için ayrılmış ve çalışmayla ilgili temel ön bilgiler bu bölümde verilmiştir. İkinci kısımda; karizmatik liderliğe ve performansa dayalı konular işlenmiş, liderlik özellikleriyle alakalı ayrıntılı bilgiler verilmiş, karizmatik liderliğin performansa etkisi işlenmiştir. Çalışmadaki üçüncü bölümde; firma tedarik zincirine yönelik araştırmayla alakalı metodolojinin anlatımı yapılmış, sonraki bölüm olan uygulama bölümüyle ilgili planlamalara yer verilmiştir. Çalışmadaki dördüncü bölüm; bir önceki bölüm olan araştırma metodolojisinin uygulamasını içeren bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Beşinci ve son bölüm ise; çalışmaya dair sonuçların ve bulguların değerlendirildiği sonuç bölümüyle oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
From the point of view of the employer, the improvement of success in achieving the objectives of the job is one of the most important points in people relations. Job satisfaction, on the other hand, is the happiness that occurs when the employer's objectives and the quality of work achieved correlate each other. A charismatic leader derives the success of his employees from his leadership traits that are supported by job satisfaction. Importance of these traits are magnified and shown through the addition of performance used by the said traits. In this work, the addition and the difference a charismatic leader makes to companies and corporations' resource building and supply lines are investigated. The work consists of 5 chapters as follows:“Introduction”,“Charismatic Leadership and Performance”,“Research Methodology”,“Application and Performance”, and lastly“Conclusion”. Of the five chapters, the first part is reserved for introduction and this part constitutes the introduction and presentation of the subject. Second part handles the subjects about charismatic leadership and performance, rectifies and defines leadership traits, also gives information about the said traits' influence on the performance. In the third part, corporation supply lines and the results of the research about them is explained and plans are given for the next application chapter. Fourth part is where the plans and the methodology given before are used in application. The last part contains the results and the data of the research, also evaluation of the results.