Entomopatojenik nematodların (Steınernematıdae ve Heterorhabdıtıdae) Ordu ilindeki yayılışı ve tür çeşitliliği üzerine bir araştırma
A research on the distribution and the diversity of the entomopathogenic nematodes (Steinernematidae and Heterorhabditidae) in Ordu province
  1. Tez No: 309108
  2. Yazar: FİKRET USTAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, Ordu ili ve çevresindeki entomopatojenik nematodların dağılımlarının ve çeşitliliğinin belirlenmesi amacıyla 2009-2010 yıllarında gerçekleştirilmiştir. Çalışma boyunca Ordu ilinin 18 ilçesinden 156 toprak örneği alınmıştır. Alınan toprak örneklerinden 8 adet entomopatojen nematod izolatı elde edilmiştir. Nematod izolatı elde edilme oranı % 5,1 olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmada kullanılan rRNA, ITS bölgelerinin sekans analizlerinin verilerine ve morfometrik ölçümlere dayanarak, elde edilen entomopatojenik nematodların, 4 tanesinin Steinernema feltiae , 1 tanesinin Steinernema kraussei,1 tanesinin Steinernema carpocapsae , 1 tanesinin Steinernema sp. ve 1 tanesinin de Heterorhabditis bacteriophora olduğu tespit edilmiştir. Entomopatojenik nematodların izole edildiği habitatların %50'sinin doğal alanlar, %50'sının tarım yapılan alanlar olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın bir sonucu olarak dünyada en yaygın tür olarak bilinen S. feltiae'nin Ordu ilinde de en yaygın entomopatojen nematod türü olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to understand the diversity and distrubition of entomopathogenic nematodes in Ordu Province and its vicinity during the period of 2009-2010. One hundred and fifty six soil samples obtained from 18 towns of Ordu province were examined for entomopathogenic nematodes and 8 different isolates characterised. The nematode isolates have been identified as the rate of 5.1%. As a consequence of ITS region gene sequence of rRNA and morphometric values Steinernema feltiae (4), Steinernema kraussei, Steinernema carpocapsae, Heterorhabditis bacteriophora species were identified. The habitats of the isolated entomopathogenic nematodes almost equally distributed between natural and agricultural fields. In this study, Steinernema feltiae which known most widely distributed species in the world is found as a most common species in the research area as it is the known most widely distrubuted species in the world.