Interpreting glitch; the manifestation of digital culture: A study on the association between contemporary sound design and digital typography
Glitch'i yorumlamak; dijital kültürün görünümü: Çağdaş ses tasarımı ve dijital tipografi arasındaki ilişki üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 309123
  2. Yazar: FUNDA ŞENOVA TUNALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZGÜÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Science and Technology, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma dijital medyayı ortaya koyan dijital tipografi tasarımı ve onun tüketimi ile ilgili kavramları, çağdaş ses tasarımı ile bilgisayar teknolojileri üzerinden hareket eden örüntüler arasındaki benzerlikleri araştırmaktadır. Teknolojik bir dizge arızalandığında ve artık işlevini yerine getiremediğinde özünü yitirir ve o an teknolojinin farkına varırız. Bu durumların çoğunda gürültü ve glitch meydana gelir. Bu nedenle, bu çalışma aynı zamanda Ses Sanatı'nda kullanılan biçimleriyle ses tasarımlarının dijital tipografi ile benzerliklerini takip ederek görsel bir çerçeveden gürültü ve glitch kavramlarını araştırmaktadır. Her iki alandaki tasarım örüntüleri arasındaki paralellik araştırmasının ve çözümlemesinin sonunda dizge yaklaşımı ile ulaşılan sonuçlardan yola çıkarak ortaya çıkan örüntülerin dijital kültürün bir görünümünü sunduğunu ve bu kültürün kendi işleme mantığına ve üretimlerine dayanarak çalıştığını ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This research probes into the concepts of designing and consumption of digital typography that manifest the logic of digital media by following an analogy of the patterns in contemporary sound design which act on the developments within computer technologies as part of digital culture. When a technological system malfunctions and no longer executes its function it loses its essence and we fully became conscious of it. In many of these such cases noise and glitch occur. Therefore, this study tries also to conceive the concepts of noise and glitch within a visual framework following an analogy of the aural designs as used in Sound Art. Departing from the conclusions reached at the end of the investigation and analysis of a parallelism within the design patterns in both spheres through systems approach, it proposes that the emerged patterns demonstrate the manifestation of digital culture and the culture functions depending on its operational logic and productions.