İlkokul öğretmenlerinin kendilerini gerçekleştirme düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
- Tez No: 30913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA G. ERSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
IX ÖZET Bu araştırmada, ilkokul öğretmenlerinin kendini gerçekleştirme (KG) düzeyleri bazı değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan KG düzeyini ölçmek için Shostrom (1968) tarafından geliştirilen Kuzgun (1973) tarafından Türk toplumuna uygulanan Kişisel Yönelim Envanteri kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler hakkındaki bilgi ise araştırmacı tarafından geliştirilen Bilgi Formu ile toplanmıştır. Bu araştırma, Ankara ili belediye sınırları içinde bulunan 20 ilkokul ve ilköğretim okulunda görev yapan 500 ilkokul öğretmeni üzerinde yapılmıştır. Bu araştırmada, bağımsız değişkenlerin her birinin KG düzeyi üzerinde etkili olup olmadığını anlamak amacıyla, ikili değişkenlerde“t”testi, ikiden fazla olan değişkenlerde tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Gözlenen farklar“Scheffe”testi ile kontrol edilmiştir. Manidarl ık düzeyi 0.05 olarak saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: 1. Öğretmenlerin cinsiyetlerine, görev yerlerini değiştirme ve günlük gazetelerden yararlanma sıklığına göre KG, zamanı iyi kullanma (Z.i.K) ve desteği içten alma (D. i. A) düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.İÜ 2. Bekar olan öğretmenlerin evli olanlara; hiç çocuğu olmayan veya daha az sayıda çocuğu olanların daha fazla sayıda çocuğu olanlara; habeı - aktüalite dergilerini sürekli takip edenlerin ara sıra veya hiç takip etmeyenlere; sinema veya tiyatroya daha sık gidenlerin daha az gidenlere kıyasla KG, Z.i.K, D. i. A düzeylerinin anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulunmuştur. 3. Öğretmenlerin meslekteki çalışma yıllarına göre KG ve Z.i.K düzeylerinde daha az yıl çalışan öğretmenlerin lehine anlamlı farklılıklar bulunmuştur. D. i. A düzeyleri arasında ise fark anlamsız bulunmuştur. 4. Öğretmenlerin yaşamlarının çoğunu geçirdikleri yerlere göre Z.i.K düzeylerinde daha büyük yerleşim yerinde geçirenlerin lehine anlamlı fark bulunmuştur.KG ve D. i. A düzeyleri arasında ise anlamlı bir fark bulunamamıştır. 5. Öğretmenlerin mesleklerini seçme durumlarına göre KG ve D. i. A düzeylerinde tesadüfi olarak mesleğini seçenlerin lehine anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Z.i.K düzeyleri arasında ise anlamlı bir fark bulunamamıştır. 6. Öğretmenlerin roman-öykü türü kitaplardan yararlanma sıklığına göre KG ve D. i. A düzeyleri arasında daha çok kitap okuyanların lehine anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Z.i.K düzeyleri arasında ise anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, the levels of self-actualization (SA) of the elementary school teachers are examined in terms of some variables. Personal Orientation Inventory being developed by Shostrom (1968) and applied to the Turkish society by Kuzgun (1973) was used so as to measure the SA level which is the dependent variable of the investigation. The knowledge about the independent variables has been obtained by means of the knowledge form which is developed by the investigator. It has been studied upon 20 elementary schools within the boundaries of Ankara municipality as well as 500 elementary school teachers working in these schools. In order to understand the effects of the independent variables on the level of SA,“t”test- and one-tailed analysis of variances wherever necessary latter. It has been controlled by“Scheffe test”. The level of significance has been taken as 0.05. The findings of the research can be summarized as fallows: 1. No significant difference was found among the levels of SA, time competence (T.C) and inner directed support (i.D.S) according to the teachers sexes, the frequency of the change in their places of position and of their making use of the daily newspapers. 2. Higher levels of SA, T.C, I.D.S were significantly found for the; single teachers as compared, to marriedones, teachers having no child or lesser as compared to those having more children, teachers reading news and magazines periodically as compared to those who read them now and then or never read, teachers going to cinema or theatre frequently as compared to those who go to these places now and then or don ' t. 3- The comparison made according to the working years at the teachers showed very significant differences between the levels of SA and T.C in favour of the teachers who have less working years where as the difference between their levels of I.D.S have been found to be insignificant. 4. The comparison made according to the places where teachers spend most of their life showed again very significant differences between the levels of T.C in favour of the teachers living in a better environment while the differences between the levels of SA and I.D.S were considered to be insignificant. 5. According to the choice of their career, very significant differences were found between the levels of SA and I.D.S in favour of the teachers who chose their careers randomly. No significant difference was found between the levels of T.C. 6. The comparison made according to the frequency of their making use of the books such as novels and stories showed significant differences between the levels of SA and I.D.S in favour of the teachers who read more. No significant differences were found between the levels of T.C.