Oyun hamurlarında toksik metal analizi
Toxic metals analysis in the play doughes
  1. Tez No: 309154
  2. Yazar: ALEV YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, bazı oyun hamurlarının elemental analizi, toplam alfa-beta aktivite konsantrasyonları ve 238-U, 232-Th ve 40-K gibi doğal radyoizotopların konsantrasyonları belirlenmiştir. Araştırmamızda 13 tane oyun hamuru numunesi kullanılmıştır. Numunelerin elementel analizi Epsilon5, PANalytical, Almelo, the Netherland EDXRF spektrometrisi ile yapılmıştır. Analiz sonunda Al, K, Ca, Ti, Mn, Fe, Cu, Zn, As, Br, Sr, Zr, I, Hf, Hg ve Pb gibi elementler bulunmuştur. Toplam alfa ve toplam beta aktivite konsantrasyonlarının ölçümü için ise Protaen Instrument Corporation model ? ve ß gaz orantılı sayaç kullanılmıştır. Toplam alfa radyoaktivite seviyeleri, 0-0.234±0.146 Bq/g arasında değişmektedir. Toplam beta radyoaktivite sevileri ise 0.006±0.003-0.756±0.290 Bq/g arasında değişmektedir. 238-U konsantrasyonu, 0.477±0.135?5.328±1.648 Bq/g arasında, 232-Th konsantrasyonu, 0.551±0.419?2.126±1.002 Bq/g arasında ve 40-K konsantrasyonu ise 1.706±2.412?34.965±43.068 Bq/g arasında değiştiği görülmüştür. Bu çalışmada toksik metallerle birlikte bazı elementlerin analizi de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, elemental analysis of some play doughes have been done and activity concentrations of gross alpha- beta and some natural radioisotopes (238-U, 232-Th and 40-K) in play doughes have been determined. 13 units of play dough samples were used in our investigation. Epsilon5, PANalytical, Almelo, the Netherlands model EDXRF spectrometer have been used for elemental analysis of the samples. Elements such as Al, K, Ca, Ti, Mn, Fe, Cu, Zn, As, Br, Sr, Zr, I, Hf, Hg and Pb were found at the end of the analysis. The Protaen Instrument Corporation model, ? and ß in gas proportional counter has been used for the measurement of gross alpha and gross beta activity concentrations. Total alpha radioactivity levels vary between 0-0.234±0.146 Bq /g. Total beta radioactivity levels vary between 0.006±0.003-0.756±0.290 Bq/g. The concentration of 238-U varies between 0.477±0.135-5.328±1.648 Bq/g, the concentration of 232-Th varies between 0.551±0.419?2.126±1.002 Bq/g, the concentaration of 40-K varies between 1.706±2.412?34.965±43.068 Bq/g. In our study, the analyses of some elements together with toxic metals have also been made.