TbX (X = As, Bi, N, P, Sb) ve Na2Se bileşiklerinin yapısal, elektronik, elastik ve termodinamik özelliklerinin ab-ınıtıo yöntem ile incelenmesi
The investigation of the structural, electronic, elastic and thermodynamic properties of TbX (X = As, Bi, N, P, Sb) and Na2Se compounds by ab-initio method
- Tez No: 312855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN Ö. ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada genelleştirilmiş gradyent (GGA) yaklaşımı altında TbX (X = As, Bi, N, P, Sb) ve Na2Se bileşiklerinin bazı yapısal, elektronik, elastik ve termodinamik özellikleri düzlem-dalga pseudopotansiyel ve yoğunluk fonksiyoneli teorisine dayanan ab-initio metodla hesaplandı. Bileşiklerin örgü parametreleri, örgü parametrelerindeki GGA+U etkileri, formation entalpileri, faz geçişleri, bant yapıları, toplam ve kısmi durum yoğunluğu (DOS) eğrileri, elastik sabitleri, elastik sabitlerinin basınçla değişimleri ve yine elastik sabitlerinin GGA+U etkisinde değişimleri, Zener anizotropi faktörleri, Poisson oranları, Young ve Shear modülleri, Debye ve Erime sıcaklıkları, ses hızları hesaplandı. Aynı zamanda, bazı termodinamik özelliklerin geniş basınç ve sıcaklık aralıklarında değişimleri incelendi. Elde edilen sonuçlar mevcut deneysel ve teorik sonuçlarla karşılaştırıldı. Kullandığımız metodun bileşiklerin özelliklerini belirlemede doğru sonuçlar verdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, some structural, electronic, elastic and thermodynamic properties of TbX (X = As, Bi, N, P, Sb) and Na2Se compounds were calculated by using the generalized gradient (GGA) approximation with ab-initio method based on plane-wave pseudopotentials and density functional theory. For these compounds, the lattice parameters, GGA+U effectives in lattice parameters, formation enthalpies, phase transitions, band structures, partial and total density of states (DOS) curves, elastic constants, pressure variations and GGA+U effectives in elastic constants, Zener anisotropy factors, Poisson ratios, Young and Shear modulus, Debye and Melting temperatures, sound velocities were calculated. In addition, the pressure and temperature dependence of some thermodynamic properties were also investigated. The obtained results were compared with the available experimental and theoretical data. The results showed that the used method gave the accurate results for compound properties.