Finansal yeniliklerin piyasalara olan etkisi
Effects of the financial innovations on the markets
  1. Tez No: 309264
  2. Yazar: AYŞE ÖZDEN ALDİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. ALEV SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Enformasyon ve iletişim teknolojilerinin gelişimi, tarihsel süreçte ekonomik ve sosyal alanda büyük değişim yaşanmasına neden olmuştur. Sermaye hareketlerinin serbestleşmesiyle ve özellikle iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle finansal işlemler elektronik piyasalar aracılığı ile küresel ölçekte gerçekleşmektedir. Temelde ekonomik aktörlerin sürekli daha yüksek kâr elde etme isteklerinden kaynaklanan finansal yenilikler, yeni finansal teknolojiler, kurumlar ve piyasalar ile oluşan yeni finansal araçlar ve hizmetler olarak tanımlanabilir. Ekonomide reel piyasaları da etkileyen finansal yenilikler; verimlilik ve iktisadi büyüme üzerinde de etkili olmuştur. Ancak, finansal yeniliklerin para talebinde değişikliliklere neden olması, finansal sistemin istikrarını bozabilecek bir gelişmenin yeni finansal araçlar ile diğer ülkelere de kolaylıkla sıçrayabilmesi gibi etkileri nedeniyle finansal yenilikler bazı belirsizlik ve riskler oluşturmaktadır. Bu çalışmada finansal yenilik kavramı açıklandıktan sonra finansal yeniliklerin oluşturduğu etkilerin çeşitli iktisat teorileri ışığında değerlendirilmesi ve Türkiye ekonomisinde finansal yenilik boyutunun ve etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır; Türkiye'de, yeni finansal araç ve hizmet kullanımının artarak devam ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Advancement of information and communication technologies brought a considerable influence economically and socially over the years. Liberalization of capital movements and especially, advancements in communication technologies elevated financial transactions to global scale by means of electronic markets. Financial innovations, essentially being results of economic actors? demand for more profit, can be defined as new financial instruments and financial services composed from financial technologies, institutions and markets. Financial innovation affecting real markets also has an impact on efficiency and economic growth. However, financial innovations bring some uncertainty and risks. Financial innovations change money demand; instability of an economy can easily pass other countries? economies with new financial instruments. This study, following the definition of financial innovations, aims to make an assessment of financial innovations in the light of various economic theories and examine the effects of financial innovations on Turkish economy. In conclusion, usage of new financial instruments and services in Turkey constantly increases.