İşletme büyüklüğünün ve sektörel farklılıkların finansal oranlar üzerine etkisi
The effect of size and industry on financial ratios of enterprises
- Tez No: 309265
- Danışmanlar: PROF. DR. H. KAMİL BÜYÜKMİRZA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İşletme büyüklüğünün ve sektörel farklılıkların finansal oranlar üzerine etkisini araştırmayı amaçlayan bu çalışmada literatürde yer alan iki ayrı çalışma konusu bir araya getirilmiştir.Öncelikle işletme büyüklüğünün finansal oranlar üzerine etkisi, tekstil sektöründe faaliyet gösteren seksen üç adet işletme ve on beş adet finansal oran kullanılarak, aralarındaki ilişki sırayla Korelasyon analizi ve T testi ile incelenmiştir.Diğer bir araştırma konusu ise demir-çelik, tekstil ile kağıt ve kağıt ürünleri imalat sanayi alt sektörlerinin finansal oranlar üzerinde farklılık yaratıp yaratmadıklarıdır ve toplam yüzotuzsekiz adet işletme ve onbeş adet finansal oran kullanılarak ANOVA ve Tukey testi ile analiz edilmiştir.Sonuç olarak, işletme büyüklüğünün korelasyon analizinde üç, t testi sonucunda beş adet finansal oranda ve genel olarak sektörel farklılıkların ise beş adet finansal oran üzerinde etkisinin olduğu sonucu çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In my thesis that aims to study the affects of the size of the enterprises and sectoral differences on financial ratios, two different areas of study in the literature have been brought together.First, the affects of the size of the enterprises on financial ratios have been investigated for 83 enterprises operating in the textile sector, through the analysis of interrelation of 15 financial ratios by correlation method and t-test.Another issue, whether the subsector of a firm affects its financial ratios, has been analyzed through the study of a sample of 138 enterprises and 15 financial ratios by using, ANOVA and Tukey tests.It has been concluded that the size of the enterprises affects 3 (with correlation method) and 5 ( with independent samples t-test) financial ratios and sectoral differences affects 5 financial ratios.