Nevşehir ? Avanos Camihöyük yontmataş endüstrisinin tipolojik analizi
Typological analysis of Nevşehir ? Avanos Camihöyük chipped stone industry
  1. Tez No: 309287
  2. Yazar: SİMGE GÖKKOYUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S.YÜCEL ŞENYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yontmataş aletlerin tipolojik analizleri, üretildikleri dönemdeki sosyo-kültürel ve ekonomik yapının anlaşılmasının yanı sıra, tarihöncesi kültürlerin geliştikleri ve yayıldıkları coğrafi alanların karşılaştırılmasıyla bu kültürlerin etkilerinin ve sürekliliklerinin de anlaşılmasını sağlar.Tipolojik analizler çerçevesinde, öncelikle parçanın alet olup olmadığı; aletse taşımalığı, hangi alet grubuna dahil olduğu, hangi yongalama ve düzeltileme yöntemleriyle bu alet grubuna dahil olduğu, hammaddesi, boyutları ve tam olup olmadığı kriterleri incelenir. Alet olmayan parçaların üretim artığı mı yoksa taşımalık mı olduğu ve herhangi bir düzelti taşıyıp taşımadığı belirlenir.Camihöyük yontmataş endüstrisi için, teknolojik özellikler ve alet ve silah tipleri olmak üzere iki bölüme ayrılarak yapılan analizde, hammadde, taşımalık ve düzeltileme özellikleri ile endüstri içerisinde tespit edilen alet grupları tanımlanmıştır.Bölgedeki diğer arkeolojik buluntuların yayınları hammadde ve alet grupları açısından taranmış, Camihöyük yontmataş endüstrisi ile benzerlik ve farklılıklar ortaya konmuştur.Çalışmamızın sonunda incelemeye alınan her parça için hazırlanmış analiz fişleri, parçaya ait tüm bilgileri fotoğraf ve çizimi ile birlikte göstermektedir.Anahtar Sözcükler1.Yontmataş2.Obsidiyen3.Orta Anadolu4.Nevşehir5.Neolitik-Kalkolitik
Özet (Çeviri)
Typological analyses of chipped stone tools due to sociocultural and economics structure of their produced period, and which areas prehistoric cultures were developed and spread. This areas?s comparative provides an understanding of the these cultures?s effects and continuities.Whitin the framework of typological analyses, firstly is the truck a tool or not, if it is a tool, what is that?s supported, which group of tools, which systems of chipping and retouching were use while the production, raw material, sizes and ?is it full or missing? asks are create the criterions of rewiev.Key Words1.Chipped Stone2.Obsidian3.Central Anatolia4.Nevşehir5.Neolithic-Chalcolithic