360 derece performans değerlendirme sistemi ve bir uygulama.
360 degree performance appraisal system and an implementation.
- Tez No: 309286
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
360 derece performans değerlendirme sistemi; çalışanın performansını farklı kaynaklardan bilgi sağlayarak değerlendirirken, sağladığı geribildirim ile hem bireysel hem de kurumsal gelişime yardımcı olmaktadır. Günümüzde işletmelerin insan kaynaklarını etkin bir şekilde kullanabilmeleri, onlar hakkında kapsamlı ve doğru bilgileri elde etmeleri ile mümkün olabilmektedir. Bu bilgileri elde edebilmek, geleneksel anlayıştaki performans değerlendirme yöntemleri ile mümkün olamamaktadır. Dolayısı ile işletmeler 360 derece performans değerlendirme sistemine yönelmektedir.Bu çalışma ile, 360 derece performans değerlendirme sisteminde, değerleyici grupların değerlendirmedeki algılama farklılıkları tespit edilerek, bu farklılıkların değerleyicilerin demografik ve çalışma özellikleri ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde, geleneksel performans değerlendirmenin kavramsal çerçevesi üzerinde durularak, çeşitli performans değerlendirme yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde, 360 derece performans değerlendirme sistemi incelenmiş, yöntemin değerlendirici taraflara faydaları, sürecin yürütülmesi ve yöntemin daha etkili uygulama yolları ortaya konulmuştur.Üçüncü bölümde, 360 derece performans değerlendirme sistemi organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren bir işletmede uygulanmıştır. Performansa ilişkin soruların yer aldığı anket 5'li likert ölçeğine göre hazırlanmış olup anket verilerinin analizinde Kruskal Wallis, Kolmogorov ? Smirnov, Mann ? Whitney ve Ki-Kare testleri kullanılmıştır.Anahtar Sözcükler1.360 Derece Performans Değerlendirme2.360 Derece Geri Bildirim Sistemi3.Performans Yönetimi4.Performans Değerlendirme
Özet (Çeviri)
360 degree performance appraisal system, assesses the performance of employee by obtaining information from various sources; and assists both individual and corporate development through the feedback. Todays´s enterprises can use the human resources effectively only by obtaining the extensive and correct information about those resources. By the traditional performance assessment methods, these information cannot be obtained. Therefore the enterprises prefer the 360 degree performance appraisal system.The objective of this study is to determine the perception differences of the evaluator groups in the assessment in 360 degree performance appraisal system; and to research the relation between these differences and the demographic and employment characteristics of the evaluators.In the first part of the study; the conceptual framework of the traditional performance assessment is examined and information is given about the various performance assessment methods.In the second part of the study; the 360 degree performance appraisal system is examined; and the benefits of the method to the evaluator parties and the more effective implementation ways of the process and method is set forth.In the third part; 360 degree performance appraisal system is applied in an enterprise which is active in the organised industrial zone. The questionnaire including the questions about the performance is prepared pursuant to the 5? likert scale; and in the analysis of the questionnaire data Kruskal Wallis, Kolmogorov ? Smirnov, Mann ? Whitney and Chi-Square tests are used.Key Words1.360 Degree Performance Appraisal2.360 Degree Feedback System,3.Performance Management4.Performance Evaluation