Türk İş Hukukunda iş güvencesi çerçevesinde tazminatlar
The compensations in the framework of job security in Turkish Labor Law
- Tez No: 309288
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NİZAMETTİN AKTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 693
Özet
İş güvencesi kavramı dar anlamıyla işçilerin feshe karşı korunmasını ifade etmektedir. İş güvencesi kurumu 22.05.2003 tarihinde kabul edilen 4857 sayılı İş Kanunu'nun 18-21. maddeleri çerçevesinde ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. Çalışma konumuzu oluşturan iş güvencesi düzenlemeleri işçinin iş sözleşmesinin feshine karşı koruma sağlamak amacıyla yapılmış düzenlemelerdir. Bu düzenlemeler feshe karşı tam bir koruma sağlamasa da iş sözleşmesinin mümkün olduğunca sürekliliğini sağlama yönünde önemli bir güvencedir. İş sözleşmesinin geçersiz feshedildiğini düşünen işçi iş mahkemesinde feshe itiraz ve işe iade davası açarak dava sonunda feshin geçersizliğini sağlayarak eski işine dönebilme hakkına sahip olabilmektedir. İşveren işçiyi işe başlatmazsa 4 aydan 8 aya kadar ücret tutarında iş güvencesi tazminatı ve en fazla 4 aylık ücret tutarında boşta geçen süre tazminatı ödemek zorunda kalmaktadır.Yine çalışmamız konuları arasında bulunan ve İş Hukuku alanında uygulanan tüm tazminatlar incelenmiştir. İş Hukukundan veya Borçlar Hukukundan kaynaklanıp İş Hukuku alanında uygulanan tazminatlar da işverenin iş sözleşmesini feshetmeyi düşündüğü sırada caydırıcı rol oynayabilmektedir. Her tazminatın kendine özgü caydırıcılığı bulunmaktadır. İş sözleşmesinin feshine karşı koruma sağlayacak olan tazminatların bir arada bulunmaları halinde daha etkili bir koruma sağlamaları da mümkündür. Tazminatlar hem işverenin fesih yapma kararı üzerinde caydırıcı bir etkide bulunmakta hem de fesihten sonra işçi tarafında meydana gelen zararın karşılanması yönünde onarıcı bir etki sağlamaktadır.Anahtar Kelimeler1. İş Güvencesi2. Geçersiz Fesih3. İşe İade4. İş Güvencesi Tazminatı5. Boşta Geçen Süre Tazminatı
Özet (Çeviri)
The concept of job security in the narrow sense refers to the protection of workers against abolition. Job security agency regulated in detail within the framework of the Labor Law No. 4857, 18-21 adopted on 22.05.2003..This study presents business assurance regulations aimed at protecting workers against the abolition of employment contracts.Though these regulations do not provide complete protection against abolition in the direction of ensuring the continuity of the employment contract , they are significant in terms of assuring the continuity of the contract as much as possible. Worker who objected to the repeal of void abolition of labor contract and return to court proceedings by claiming the invalidity of abolition at the end of the case may be entitled to an old job rotation. If the employer does not initiate the worker to work, he is obliged to pay from 4 months to 8 months worth of business assurance compensation and job security, compensation amounting to a maximum of 4 months' wages for the idle time.Also in our study, all the compensations in the realm of business law have been examined . The compensations resulting from Business Law, or Law of Obligations can play a discouraging role when the employer considers to abolish the worker?s contract. Each compensation is unique to have a discouraging effect.It is possible to provide more effective protection against the abolition of employment contracts if the compensations exist together. Compensations have both a discouraging effect on the employer's decision to abolish the contract and a restorative effect upon damage made by the worker after the abolition of the contract.Key Words1. Job security2. İllegal Abolition3. Returning to work4. Job security Compensation5. Idle Time Compensation