Design & implementation of a control system for use of galvanometric scanners in laser micromachining applications
Lazer mikroişleme amaçlı galvanometrik tarayıcı kontrol sistemi tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 309329
  2. Yazar: GÖNENÇ ÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİF ŞABANOVİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Lazer mikro işleme teknolojisi, son yıllarda, kimi zaman endüstriyel alanlarda ? özellikle markalama, engravür gibi hızın önemli olduğu uygulamalarda ? seri üretim hatlarının üretim kapasitesini arttırmakta; kimi zaman belli bir tesisteki üretim kalitesini delme, kesme gibi malzeme işleme uygulamalarındaki kesinlik seviyesini geliştirerek yükseltmekte; kimi zamansa bilimsel odaklı çalışmalarda milimetre altı boyutlardaki malzemelerin yüksek hassasiyetle üretilmesinde ve işlenmesinde, yaygın olarak kullanılmaktadır.Galvanometrik tarayıcı, lazer ışınını motora bağlı bir ayna marifetiyle yönlendirebilen, rotor açısal hareket kabiliyeti her iki yönde de genellikle onlu derecelerle sınırlı, konumu voltaj ya da akım ile kontrol edilebilen, yüksek hassasiyetli bir cihazdır. Düşük ağırlıkları sayesinde rotor ve ayna çok hızlı hareket edebilir ve bu durum lazer ışını ile markalama işlemlerine imkan tanımaktadır. Bu durum farklı malzemeleri kesme ve işlemede kullanılan ve görece yavaş çalışan mekanik sistemlere kıyasla avantaj sayılabilir.Bu çalışma, galvanometrik tarayıcı sistem bileşenlerinin analizine; ikili eksen galvo düzeneğine yönelik donanımın ve yazılım tabanlı kontrol sisteminin tasarlanmasına ve uygulanmasına; ve bunların lazer mikroişleme uygulamalarına yönelik bağımsız sistem ya da modüler alt sistem olarak kullanımına odaklanmaktadır. Söz konusu tez çalışmasının analiz kısmı: baskın lazer mikroişleme tekniklerinin değerlendirilmesini, galvanometrik tarayıcı sistemi tabanlı yaklaşımın ve ilgili elemanların gözden geçirilmesini (ör: elektromekanik, elektronik, optik), çalışma prensiplerinin anlaşılmasını, ilgili benzeşim çalışmasını ve uyumluluk ile ilgili konuların ele alınmasını kapsamaktadır. Tezin tasarım kısmı: elektronik kontrol kartının ve yardımcı sürücü kartın tasarlanmasını-uygulanmasını, işlem kontrol algoritmasının mikrokontrolöre uyarlanmasını, grafik kullanıcı arayüzü tabanlı kontrol yazılımını ve gerekli mekanik parçaların üretilmesini kapsamaktadır. Çalışma, deneysel sürecin ele alınması ve elde edilen sonuçların değerlendirilmesi ile sonlandırılmıştır.Bu çalışmanın sonuçları olumlu ve galvanometrik tarayıcı sistemlerinin lazer mikroişleme uygulamalarında kullanımını teşvik eder niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In the recent years, laser machining technology has been used widely in industrial applications usually with the aim of increasing the production capability of mass production lines - especially for fast marking, engraving type of applications where speed is an important concern - or manufacturing quality of a certain facility by increasing the level of accuracy in material processing applications such as drilling, cutting; or any scientific research oriented work where high precision machining of parts in sub millimeter scale might be required.A galvanometric scanner is a high precision device that is able to steer a laser beam with a mirror attached to a motor, whose rotor angular range is usually limited with tens of degrees in both directions of rotation; and position is controlled either by voltage or current. Due to their lightness, the rotor and the mirror can move very fast, allowing fast marking (burning out) operation with the laser beam. This can be evaluated as a great advantage compared to slower mechanical appliances used for cutting/machining of different materials.This study concentrates on the analysis of galvanometric scanner system components; and the design and implementation of a hardware and software based control system for a dual-axis galvo setup; and their adaptation for use in laser micromachining applications either as a standalone system or a modular subsystem. Analysis part of the thesis work contains: evaluation of dominant laser micromachining techniques, an overview of the galvanometric scanner system based approach and related components (e.g. electromechanical, electrical, optical), understanding of working principles and related simulation work, compatibility issues with the target micromachining applications. Design part of the thesis work includes: the design and implementation of electronic controller board, intermediate drive electronics stage, microcontroller programming for machining control algorithm, interfacing with graphical user interface based control software and production of necessary mechanical parts. The study has been finalized with experimental work and evaluation of obtained results.The results of these studies are promising and motivate the use of laser galvanometric scanner systems in laser micromachining applications.