Türkiye enerji sektöründe toplam faktör verimliliği ve uluslar arası konum analizi
Total factor efficiency of Turkey energy sector and international situation analysis
  1. Tez No: 309452
  2. Yazar: FİKRET ŞİNASİ KAZANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, Avrupa Birliğine (AB) uyum çerçevesinde Türkiye'nin enerji göstergeleri bakımından konumunun belirlenmesi amacıyla göreli etkinlik analizi yapılmıştır. Belli kriterleri ve hedefleri olan ve üyesi olduğu ülkelerin bu kriterleri taşıması gerektiğinden yola çıkılarak Türkiye'nin AB'ye aday bir ülke olarak temel enerji göstergelerini etkin kullanıp kullanmadığının belirlenerek diğer ülkelere göre karşılaştırmalı bir kesit analizi yapılmıştır. Analiz için Veri Zarflama Analizi (VZA) ve Malmquist Index (MI) yaklaşımları kullanılmıştır. VZA, birden çok girdi ve çıktıya sahip karar verme birimlerinin (KVB) göreli performanslarının ölçülmesi için kullanılan bir tekniktir. Analizde, Charnes ve arkadaşları [1] tarafından geliştirilen çıktı yönlü VZA modeli (CCR modeli ile BCC modelleri) kullanılarak ölçek etkinliği değerleri bulunmuştur. Etkinliklerin belirlenmesinde, 1998-2006 yılları arasındaki enerji verileri Avrupa İstatistik Birliğinden (EUROSTAT) alınarak kullanılmıştır. Temel enerji göstergeleri girdi olarak sektörel enerji tüketimi ve gayri safi milli hasıla (GDP) çıktı değişkenleri olarak kullanılmıştır (Model 1). Ayrıca geliştirilen başka bir model ile son yıllarda ülkelerin temel enerji göstergesi haline gelmiş enerji yoğunluğunun toplam faktör verimliliği hesapları Malmquist Index yaklaşımı kullanılarak belirlenmiştir (Model 2). Elde edilen sonuçlara göre Türkiye AB ülkelerine göre temel enerji girdilerini çıktılara dönüştürme de 2000 yılı hariç etkin bir ülke olarak bulunmuştur. Enerji yoğunlu toplam faktör değişimleri sonuçlarına göre Türkiye verimliliğini artıran bir ülke konumundadır.
Özet (Çeviri)
In this study, an energy performance evaluation of 25 member states of EU, Norway, Switzerland, Croatia and Turkey, a candidate country, regarding sectoral energy consumption was conducted by using data envelopment analysis in order to allow us to draw up a good energy policy in the future. Analysis of the Data Envelopment Analysis (DEA) and Malmquist Index (MI) approach is used. DEA, with multiple input and output decision making units (CVS), a technique used to measure the relative performance is. Analysis, Charnes et al [1] was developed by the DEA-way model (CCR model and BCC model), scale efficiency values were used. Determining the effectiveness, energy data between 1998-2006 from the European Union Statistics (EUROSTAT) was used as received. Sectoral energy consumption of primary energy indicators as inputs and gross domestic product (GDP) is used as output variables (Model 1). Also with another model developed in recent years has become the main energy indicators of energy intensity, total factor productivity accounts for Malmquist Index approach was determined by using (Model 2). According to the results obtained by Turkey to the EU countries to convert the output of primary energy input excluding the year 2000 the country was found to be effective. According to the results of energy-intensive exchanges with a total factor productivity increase Turkey is a country.