Müteahhitlerin kamu inşaatları uygulamalarında karşılaştıkları risklerin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Study and cristization risks encountered by contractor during implimentation of construction works
  1. Tez No: 309471
  2. Yazar: ORHAN İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KANIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Firmalar doğası gereği iş almak ve büyümek için gerekli gayreti göstermek zorundadırlar. Kamu inşaatlarının yatırım kararından, kesin kabule kadar olan süreçte sektörün yapısından ve işin doğasından kaynaklanan birçok riskler bulunmaktadır. Doğal olarak bu risklerin tanımı, derecesi ve alınacak önlemlerin bilinmesi taraflar açısından çok büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada kamu inşaat uygulamalarında müteahhitlerin karşılaştıkları risklerin belirlenmesi, bu risklerin derecelendirilmesi ve çözüm önerilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir.Bu amaçla Ankara merkezli olan ve kamu inşaat ihalelerine katılan firmalar ile ön görüşmeler yapılmış, risk unsurları ana hatları ile belirlenmiş ve bir anket çalışması hazırlanmıştır. Bu ankette risk unsurları sıralanmış ve derecelendirilmiş, Ankara merkezli ve kamu inşaat ihalelerine katılan firmalara uygulanmış, müteahhitlerin karşılaştıkları risk unsurları ve dereceleri belirlenmiş ve değerlendirilmiştir.Anket sonucu itibarıyla %86 ile riski en yüksek görülen konu ``müteahhitlik mesleğinin yeterince profesyonelleşememesi ve kurumsallaşamaması'' olarak bulunmuştur.%85 risk oranı ile ``kamu inşaat uygulamaları ile ilgili mevzuatın sık sık değişmesi'', %84 risk oranı ile ``ihale uygulamaları ile ilgili mevzuatın sık değişmesi ve karmaşık olması'', %79 risk oranı ile ``yetkilerin dağılmış olması ve işlemlerin çokluğu sebebi ile anlaşmazlıkların çözümü'', %78 risk oranı ile ``yaşanan yoğun mesleki rekabet'', %77 risk oranı ile `` sözleşme onaylandıktan sonra girdi maliyetlerinin artışlarında'', % 75 risk oranı ile ``3. taraf kurumlar ile ilişkilerdeki (elektrik, haberleşme, su, yol, kanalizasyon, ruhsat, izin vb.) iş yoğunluğunda ve zorluklarda'' konuları riski en yüksek bulunan unsurlar olmuştur.
Özet (Çeviri)
Firms have to take up work and put best effort. By it is nature; there is a lot of risk in public construction works from the point of decision for investment to final acceptance. Naturally, definition and level of the risks, and precautions will be taken, have crucial importance for each side. Determination and evaluation of the risks, taking by the contractors in public works, and offering some solutions is main subject of this study.For this aim, screening has been done with the firms located in Ankara and taking action in Public construction works. Afterward risk analysis and a questionnaire have been done. In this questionnaire, risk factors have been ranked and graded.According to results of the survey highest risk is ?there is no proficiency and institutionalization in contracting business? with percentage of 86 %.Risk ratio of ?frequent changes in public legislation? is 85%, risk ratio of ?frequent changes in legislation related to procurement procedure and complexity of that legislation? is 84%, risk rate because of dispersed privileges and settlement of disputes due to majority of transactions is 79%, 78% risk ratio because of intense professional competition, the risk ratio of 77% due to increases in input costs after the contract is approved, 75% of the risk ratio about third party relations with the other institutions (licenses for electricity, communications, water, roads, sewage, permits, etc.). Above mentioned risks have the highest ratios.