Bazı yeni pirolidin türevi sülfonamitlerin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of some new pyrrolidine derrivate sulfonamides and investigate of biological effects
- Tez No: 309476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalısmada, bazı yeni pirolidin türevi sülfonamitler sentezlenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında; kiral katalizör varlığında 1,3-dipolar siklokatılma tepkimesi ile endo pirolidin türevi sentezlenmiştir. Sentez sırasında bir sübstitue aldehit ile glisinmetil ester hidroklorür etkileştirilerek bir betain elde edilmiş ve aynı ortama N-metil maleimit eklenerek 1,3-dipolar siklokatılma tepkimesi ile pirolidin türevi bileşikler elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında ise; ilk aşamada sentezlenen pirolidin türevleri, piridinli ortamda tosil klorür ile etkileştirilerek sülfonamit türevleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-APT, LC-MS teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Son aşamada ise sentezlenen bileşiklerin biyolojik etkinlikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some new pyrrolidine derivative of sulfonamides were synthesized. In the first part of the study; endo pyrrolidine derivate compounds were synthesized with chiral catalysed. A substitute aldehyde were reacted with glisinemethyl ester hydrocholoride while synthesize and were added to N-methyl maleimide the same reaction and pyrrolidine derivate were obtained with 1,3- dipolar cycloaddition reaction. In the second part of the study, pyrrolidin derivate which synthesized the first part were reacted with toshyl chloride and sulfonamide derivate compounds were obtained. The structures of synthesized compounds determined by FT-IR, 1H-NMR, 13C-APT, LC-MS spectroscopic methods. In the last part of study, biological effects of new compounds were investigated.