Ankara ili Nallıhan ilçesi tarihi kent dokusunun incelenmesi ve koruma önerisi
Research on historical urban fabric of Nallıhan district in Ankara and proposes of protection
- Tez No: 309479
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK AKSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışmanın amacı Nallıhan ilçesinin tarihi ve kültürel dokusunu zaman içinde uğradığı değişim ve gelişimleri doğrultusunda araştırmak, günümüze kalanları saptamak, yeni yapılaşmaların mevcut karar ve yönetmelikler doğrultusunda olumlu, olumsuz yönlerini ortaya koyarak bölgenin rekreasyona uygun niteliklerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır.Birinci bölümde, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi anlatılmıştır.İkinci bölümde, Nallıhan ilçesinin coğrafi konumu, fiziksel özellikleri ve sosyal nitelikleri ele alınmıştır.Üçüncü bölümde, Nallıhan ilçesinin genel tarihi ve idari gelişimi anlatılmıştır.Dördüncü bölümde, Nallıhan ilçesinin tarihi ve kültürel değerleri, günümüze ulaşan örnekleri incelenmiştir.Beşinci bölümde, Nallıhan ilçesinin mimari, fiziksel ve sosyal analizi yapılarak alanın sorunları araştırılmıştır.Altıncı bölümde, yapılan mimari, fiziksel ve sosyal analizlerin genel değerlendirilmesi yapılmıştır.Yedinci bölümde, Nallıhan ilçesi geleneksel mimari ve kültürel değerlerini koruma önerileri ve genel müdahale kararları ortaya konulmuştur.Sekizinci bölümde, çalışmanın sonucu yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze historical and cultural aspects ofNallıhan in progressive process, to determine extant texture, topresent both favorable and unfavorable effects of current structuringunder the course of available decrees and regulations and to contributethe improvement of recreation characteristics of region.In the first part of the study; the intention, scope and method of thestudy are presented.In the second part; geological locations, physical and socialcharacteristics of Nallıhan district are discussed.In the third part; general history and administrative progress of Nallıhan district are presented.In the fourth part; historical progress, historical and culturalcharacteristics, examples reached to present-day are investigated.In the fifth part; architectural, physical and social analyses of Nallıhanare performed.In the sixth part; preservation studies for Nallıhan district arepresented. Moreover, evaluation of architectural, physical and socialanalyses of Nallıhan is illustrated.In the seventh part; collective intervention resolutions for the protection of historical and cultural aspects in Nallıhan are introducedIn the eight part; there are results of the study.