Fransız basınında Hatay sorunu
Alexandretta problem at the French press
  1. Tez No: 309491
  2. Yazar: ZEYNEP YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
?Fransız Basını'nda Hatay Sorunu? konulu tez çalısmasında, Mondros Mütarekesi sonrası Hatay'ın konumundan baslanarak, Hatay'ın Türkiye'ye ilhak tarihi olan 1939 senesine kadar geçen süreçte konuya iliskin Fransız basınında yayınlanan makaleler esas olmak üzere, Fransız Hükümeti'nin Hatay'a yaklasımını incelemek amaç olarak belirlenmistir. Fransız basınının hangi ölçüde yansız haber yaptığı, uluslar arası olayların yorumlanıs biçimi ve Fransız dıs politikasında Türkiye'nin konumunun saptanması, bu tez çalısmasının temel hedeflerini teskil etmektedir. Fransız gazetelerinin taranması yaklasık yirmi senelik bir zaman aralığına yayılmıs ve varılan kanaat sonuç bölümünde değerlendirilmistir.Hatay'ın Fransız mandası altında olduğu dönemde, 1921'de Türkiye-Fransa arasında imzalanan Ankara Antlasması ile İskenderun Sancağı'na özel bir yönetim sekli tanınmıstır. 1926'da imzalanan bir anlasma ile Türkiye'ninSuriye sınırı güvence altına alınmıstır. 1930'lu yılların basında Avrupa'da giderek artmaya baslayan revizyonist eğilimler, Hatay Sorunu'nu da etkilemis ve Türkiye'yi Avrupa karsısında daha güçlü bir konuma tasımıstır. Statüko yanlısı ve barısçıl bir dıs politika izleyen Türkiye, Balkanlar ve Akdeniz coğrafyasındaki konumu ile Fransa ve İngiltere'nin iliskilerini bozmayı göze alamayacağı bir müttefik olmustur. 1936 senesinde Fransa- Suriye arasında imzalanan ve Suriye'nin bağımsızlığı öngören antlasma ile Hatay bir ?sorun? olarak Türk-Fransız iliskilerinin gündemine oturmustur. Hatay'ın Türkiye'ye katılmasına kadar geçen sürede, Türkiye'nin diplomatik alanda etkin olduğu gözlemlenmektedir. Fransız Basını'nda Hatay Sorunu isimli tez çalısması, daha önce Türkçeye çevrilmemis Fransızca makaleleri Türkçeye çevirmis ve Fransız Basını'nın Hatay Sorunu'nu ele alıs biçimini irdelemistir.ANAHTAR KELİMELER: Hatay, Fransa, Sancak, Manda, Ankara.
Özet (Çeviri)
In the content of the thesis ?Alexandretta Problem At The French Press?,begining with situation of Alexandretta after Armistice of Mudros, continuing until participation of Alexandretta to the Turkey 1939, object is fixed such as analyse of French viewpoint towards Alexandretta Problem basing on articles published in the french newspapers. Objectivity level of French press, commentaries of international events and position of Turkey in the French foreign politics are fundamental concepts of this thesis. Analyse of French newspapers is extended during a period of twenty years.During the French mandate period of Alexandretta, Treaty of Ankara dated 1921, accorded a private status to Alexandretta Sandjak. Owing to Treaty signed at 1926, Syrian frontier of the Turkey is puted under security. Tendances revisionist which started to increase at the beginning of 1930 years, affected relations between France- Turkey and carried Turkey to a position stronger against European actors. Possessing a foreing politic based on peace and status quo, Turkey became a allied with which France and England could not spoil politic relations. With Treaty signed between France- Syria at 1936 which predicted independence Syrian, Alexandretta bacame ?a international problem?. It?s examined assaults diplomatics of Turkey until Alexandretta annexation to the Turkey. At the thesis named ?Alexandretta Problem At The French Press?, some articles french have been translated at Turkish and examined how French press discussed about Alexandretta problem.KEY WORDS: Alexandretta, France, Sandjak, Mandate, Ankara.