Art Nouveau ve Gustav Klimt'in sanatı
Art Nouveau and Gustav Klimt's art
- Tez No: 309492
- Danışmanlar: PROF. MEHMET MAHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
19. yüzyıl Fransız İhtilali sonrası, sanayileşme ile beraber Avrupa'daki sanatçılar farklı arayışlar içerisine girer. Doğu'nun gizemli havası bazı sanatçıları kendine çeker. Çoğu sanatçının ziyaret etmeyip, orasını görmedikleri halde Doğu'daki kadınları erotizm ile özdeşleştirmeleri onları cezp eder. Böylece kadın, şehvet ve erotizmin ana unsuru haline gelir.Empresyonistler de Uzakdoğu'nun büyüsüne kapılırlar. Fotoğraf makinesinin icadı ve gelişimi sayesinde Japon estampları ile o yıllarda büyük bir çıkış yaparlar. 19. yüzyıl, birçok akımın da ortaya çıktığı bir dönem olmuştur. Ön Raffaellocu'lar, Arts and Crafts hareketi, Rokoko üslubu ve büyük yankı yapan; Avusturya'da Secession, Fransa'da Art Nouveau, Almanya'da Jugendstil ve daha birçok Avrupa ülkesinde; Amerika'da da farklı isim alarak oluşan bu akım; yuvarlak desenler, dekoratifsel, akıcı özelliklerle ortaya çıkar. Yayıldığı ülkelerde farklı birçok sanat dallarında eserler üretilir.Klimt de Secessionistlerin en önde gelen isimlerinden biridir. Kadın, erotizm ve mitolojik imgeleri kendine konu edinir. Bezemeci üslubunu özellikle figürlerinde yoğun olarak uygulayıp, onları baştan çıkarıcı bir tarzda sunar. Kadın imgesi onun için ayrıca cinsellik içerirken, kadının zaman akıp giderken değişime uğradığı durumları da resmeder. Klimt'in femme fatale'leri ve süslemeleri adeta bir zevke düşkünlüğü, dünyaya bakışındaki temel erotik yaklaşımını da ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
In 19th century after the French Revolution together with industrialization many artists in Europe search for different pursuits. The mysterious atmosphere of the Orient attracts some artists. The identification of eastern women with erotism in the works of artists whom never visited Orient attracts other artist. Thus sensuality and eroticism becomes the main element in paintings of women.Impressionist artists possesed by the mysteries of Far East. Together with the invention and development of the photography machine, Japanese estamps also emerge in this time. 19th century has also been a period of many emerging movements in arts. Pre-Raffaelloists, Arts and Crafts Movement, Rococo Style and Secession in Austria, Arts Nouveau in France, Jugendstil in Germany and other European countries. Circular patterns, decoratives and fluent images are the main features of this movement. Many artworks have been produced in the countries where this movement was spreaded.Klimt is the leading figure in the Secessionist. Women, eroticism and self images of mythological figures are his main subjects. He presents women with a seductive image and paints women in different conditions in the flow of time. Femme fatale figures and decorative images of Klimt shows his indulgence to life and eroticism as the basic view for his life.