Elektronik ortamda not alma stratejileriyle ilgili yayımlanmış çalışmaların incelenmesi: 1999?2009
The review of in electronic published studies about notetaking strategies
  1. Tez No: 309503
  2. Yazar: GÜLDEN SARIKOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM BABADOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, not alma stratejileriyle ilgili olarak yurt içi ve yurtdışında elektronik ortamda yayımlanan çalışmaları incelemektir. Bu amacaulaşabilmek için on bir alt amaç oluşturulmuş ve bunların yanıtlanması için gerekenaraştırmalar yapılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini elektronik ortamda not almastratejileri ile ilgili yayımlanmış erişilebilir nitelikteki İngilizce ve Türkçe araştırmalaroluşturmaktadır. Bu araştırma elektronik ortamda not alma stratejileri ile ilgiliyayımlanmış yurt içi ve yurt dışı kaynakların analizine ulaşmak konusundailgilenenlere yol gösterici bir çalışma olması bakımından önem taşımaktadır. Ayrıcabu alanda ülkemizde benzer bir çalışmaya rastlanmadığından yapılmasınagereksinim duyulmuştur. Bu araştırmada elektronik ortamda yayımlanan 1999?2009yılları arasında not alma stratejileri ile ilgili toplam altmış çalışma; çalışma alanına,yayın türlerine, yapıldığı yıllara, yapıldığı ülkelere, araştırmacı sayılarına, araştırmatürlerine, temel aldığı öğretim kademelerine ve kullanılan ölçme araçlarına göreanaliz edilmiştir.Araştırma sonucunda genellikle uygulamaya yönelik çalışmalar olduğu, yayıntürlerinde bilimsel dergilerdeki makalelerin çok olduğu, büyük çoğunluğunun ABD veİngiltere'de yapıldığı, genellikle araştırmaların tek ya da çift yazarlı olduğu, araştırmatürlerine göre tanımlayıcı betimleyici araştırma olduğu, temel aldığı öğretimkademelerinin yüksek öğretim seviyesinde olduğu, araştırmaların büyükçoğunluğunun sormaca ve görüşme tekniğiyle yapıldığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to review the local and foreign electronicpublications about note-taking strategies. In order to reach this purpose, eleven subpurposes have been created, and research has been conducted to reach thesepurposes. The population of this study consists of all available research studies in theelectronic environment about note taking strategies written in Turkish and English.This study is very important in terms of presenting a leading study which examinesTurkish and English resources about note taking strategies to people interested inthis subject. Also, this study is essential because there hasn?t been any similar studyconducted in this field. In this study, a hundred and one electronic studies whichwere published between 1999 and 2009 were reviewed in terms of the procedure,the field of study, the type of publication, the year of publication, the country wherethe research is conducted, the number of researchers, the type of research,education levels focused on, the method of measurement and access resources.According to the results of this study, most of the studies in note-takingstrategies are published articles in scientific journals and most of them wereconducted in the USA and England. They are usually field studies because theresearchers tend to use descriptive research methods. These studies are mostlywritten by either one or two researchers. In terms of research types, these studiesare descriptive. These research studies usually focus on higher education, andsurvey and interview methods were mostly used in these studies.