Yoğun bakım hastalarında hematokrit, lenfosit, CRP ve transferrin düzeylerinin mortalite üzerine etkinliği
Efficiency of hematocrit, lymphocyte, CRP and transferrin levels on mortality in intensive care unit patients
  1. Tez No: 309510
  2. Yazar: ONUR PALABIYIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yoğun bakım ünitesi (YBÜ), klinik tablosu ağır olan hastaların izlendiği, mortalite oranının ve hastanede kalış süresinin en yüksek olduğu hastane bölümleridir. YBÜ'lerdeki en güvenilir performans belirleyicisi mortalite oranıdır. YBÜ'de takip ettiğimiz olgularda hematokrit, lenfosit, CRP ve transferrin değerlerinin mortaliteyi değerlendirmede önem arz edip etmediğini bulmayı amaçladık.Bu çalışmada, Etik kurul izni alınarak; Kasım 2009 ? Ekim 2011 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı YBÜ'de yatan olguların APACHE II ve GKS skorları ile hematokrit, CRP, transferrin ve total lenfosit sayısı değerleri retrospektif olarak incelendi.Mortalite oranı % 42,6 olarak bulundu.Mortalite görülen olguların APACHE II değerleri, mortalite görülmeyen olgulardan anlamlı şekilde yüksek bulundu. Mortalite görülen olguların giriş ve çıkış GKS değerleri, mortalite görülmeyen olgulardan anlamlı şekilde düşük bulundu.Mortalite görülen olguların giriş ve çıkış hematokrit ve transferrin değerleri, mortalite görülmeyen olgulardan anlamlı şekilde düşük bulundu.Mortalite görülen olguların çıkış CRP değerleri, mortalite görülmeyen olgulardan anlamlı şekilde yüksek bulundu. Mortalite görülen olguların çıkış lenfosit değerleri, mortalite görülmeyen olgulardan anlamlı şekilde düşük bulundu.Sonuç olarak hematokrit, CRP, transferrin ve total lenfosit sayısı gibi parametrelerle mortalite oranı arasında pozitif korelasyon olduğunu tespit ettik. Özellikle hematokrit ve transferrinin YBÜ giriş değerleri, total lenfosit sayısı ve CRP'nin YBÜ çıkış değerlerinin prediktif parametre olarak kullanılabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Intensive care unit (ICU) is the department of hospital with the highest rates of mortality and hospital stay, in which the patients with a severe clinical presentation are monitorized. In ICU?s, the most reliable determinant of the performance is the mortality rate. We aimed to determine whether hematocrit, lymphocyte, CRP and transferrin values were important in the evaluation of the mortality in the subjects that we had monitorized in ICU.In this study approved by Ethical Board, we retrospectively investigated hematocrit, CRP, transferrin and total lymphocyte count along with APACHE II and GCS scores of the patients who were hospitalized in ICU of Yuzuncu Yil University, Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation between November 2009 and October 2011.Mortality rate was found to be 42.6%.APACHE II scores were significantly higher in the subjects with mortality compared to those without mortality. In the patients who showed mortality, admission and discharge GCS scores were significantly lower in the patients without mortality.Admission and discharge hematocrit and transferrin values were significantly lower in the subjects with mortality compared to those without mortality.Discharge CRP values were significantly higher in the subject with mortality compared to those without mortality.Discharge lymphocyte counts were significantly lower in the subject with mortality compared to those without mortality.Consequently, we found a positive correlation between the parameters such as hematocrit, CRP, transferrin and total lymphocyte count and the mortality rate. We especially believe that hematocrit and transferrin values at the time of admission to ICU and total lymphocyte count and CRP at the time of discharge from ICU can be used as predictive parameters.