İlköğretim 6-8. sınıf fen ve teknoloji ders kitaplarındaki metinlerin eleştirel düşünme unsurları açısından değerlendirilmesi
An evaluation of the measurable impact of elementary school science and technology textbooks on critical thinking elements
  1. Tez No: 309516
  2. Yazar: BİRSEN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMAY ÇOKLUK BÖKEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, MEB ilköğretim 6-8. sınıf Fen ve Teknoloji derskitaplarındaki metinlerin eleştirel düşünme unsurları açısındandeğerlendirilmesine yönelik nitel bir araştırmadır. Bu değerlendirmeninamacı, MEB ilköğretim 6-8. sınıf Fen ve Teknoloji ders kitaplarında yer alanmetinlerin, 2005-2006 Öğretim yılında uygulamaya konulan yeni ilköğretimprogramında vurgu yapılan eleştirel düşünme unsurlarını kapsayıpkapsamadıklarını diğer bir deyişle söz konusu metinlerin eleştirel düşünmeyezemin hazırlayıcı boyutta olup olmadıklarını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda, çalışmada her ünite sonunda yer alan ?HayatımızınNeresinde?? başlıklı bölümlerdeki toplam 23 metin incelenmiştir. Verilerinanalizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre, hersınıf düzeyindeki metinlerin eleştirel düşünmeye zemin hazırlayıcılık oranlarıortalama olarak birbirine yakın çıkmıştır. 6. sınıf düzeyinde 8 metin, 7. sınıfdüzeyinde 7 metin, 8. sınıf düzeyinde 8 metin incelenmiş ve 6. sınıfmetinlerinde toplamda 44 eleştirel düşünme öğesi, 7. sınıf metinlerinde 37öğe, 8. sınıf metinlerinde ise 43 öğe bulunmuştur.Bulgular, 6-8. sınıf düzeyindeki metinlerin eleştirel düşünmeunsurlarını genel olarak ?orta? düzeyde içerdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This is a qualitative study assessing texts written in science andtechnology textbooks of sixth through eighth grades in the context of criticalthinking elements. The purpose of this research is to examine the degree towhich science and technology textbooks meet the requirements of the newcurriculum approved in the 2005-2006 school year. The curriculum wasspecifically designed to increase the critical thinking elements of studentsattending secondary school. We aimed to determine whether these texts doin fact establish a ground for students? critical thinking. Toward this purpose,we examined the“Where in our lives?”sections of 23 texts which are locatedat the end of each textbook unit. The data were then analyzed using acontent analysis. According to the data collected, on average there was nosignificant difference between the texts used in different grades in terms ofcontribution to critical thinking. Data consisted of 8 texts from sixth gradelevel, 7 from seventh grade level, and 8 from eighth grade level. Uponexamining these texts we found the measured indicators were 44, 37 and 43skills for sixth, seventh and eighth grade levels, respectively .The findings have indicated that sixth, seventh and eighth gradetextbooks mostly contain