7E öğrenme modelinin 8. sınıf fen ve teknoloji dersi doğal süreçler ünitesinde öğrencilerin akademik başarı, tutum ve motivasyonlarına etkisi
The effects of 7E learning model on academic success, behaviours and motivation of 8th grade students'in science and technology class and the unit of natural processes
- Tez No: 457847
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırmanın hedefi, ilköğretim 8. sınıf Fen ve Teknoloji dersi“Doğal Süreçler”ünitesinde 7E öğrenme modeline göre tasarlanan materyallerin öğrencilerin akademik başarı, tutum ve motivasyonlarına etkisini incelemektir. Araştırma, 2014-2015 eğitim – öğretim yılının 2. döneminde (Bahar), Erzurum ili Yakutiye ilçesinde bir ortaokulunun 8.sınıfında öğrenim gören iki farklı şubeden toplam 42 (deney grubu n=20, kontrol grubu n=22) öğrencinin katılımı ile yürütülmüştür. Çalışma, haftada 4 saat olmak üzere toplam 6 haftalık süre içerisinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nicel araştırma modellerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen ile nitel araştırma modellerinden eylem araştırması beraber kullanılarak karma araştırma modeli tasarlanmıştır. Araştırmada akademik başarı testi, fen ve teknolojiye yönelik tutum ölçeği, fen ve teknoloji motivasyon ölçeği ve öğrenci mülakatları (görüşme) formu olmak üzere dört farklı ölçme aracı ile veri toplanmıştır. Araştırmanın nicel verileri IBM-20 (IBM SPSS Statistics 20 Information Center, Version 20) programı ile Kolmogorov-Smirnov Testi, Eşleştirilmiş Örneklem t-testi ve Wilcoxon İşaretli Sıra Testi ile çözümlemesi yapılmıştır. Nitel verilerin kodlanması sırasında Nvivo Nitel Veri Analiz Programı kullanılmıştır. Çıkan sonuçların şekilsel düzenlemesi ise Microsoft Office Visio programında yapılmıştır. Araştırmada deney grubu öğrencileri 7E öğrenme modeline uygun olarak tasarlanan materyallerle öğrenimine devam ederken, dersler kontrol grubunda Fen ve Teknoloji öğretim programına yönelik hazırlanan ve MEB'in kabul ettiği ders kitaplarındaki öğretim yöntem ve modellerine göre sürdürülmüştür. Ön testlerden toplanan veriler analiz edilmiş ve grupların denk olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın her safhasında görüşme ve gözlem yoluyla toplanan veriler sürekli değerlendirilmiştir. Elde edilen istatistikî çalışmalar sonucuna göre; 7E öğrenme modeline uygun olarak hazırlanan ders materyallerinin öğrencilerin akademik başarılarını, tutumlarını ve motivasyonlarını artırdığı görülmüştür. Ayrıca, deney grubu öğrencileri ile 7E öğrenme modelinin aşamaları ve uygulanışına yönelik yapılan mülakatta, öğrencilerde olumlu görüşlerin oluştuğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of materials developed in accordance with 7E Learning Model on academic success, behaviors and motivation of 8th grade students'in science and technology class and the unit of“Natural Processes”The research is conducted in the 2nd Term (Spring) of 2014-2015 Academic Year in a secondary school located in Yakutiye,Erzurum with the participation of total 42 students of 8th grade (test group n:20, control group n:22) from two different schools. The study is accomplished totally in 6 weeks which is 4 hours in a week. In this study, one of the model of quantitative research which is preliminary test-final test semiexperimantal design with control group and qualitative research model of action research are used together in this way a mixed research model is designed. In this research, the data is provided from four different way, these are academic success test, science and technology oriented behavior scale, science and technology oriented motivation test and interview forms of students. The quantitative data of the study is analyzed with the use of IBM-20, Kolmogorov-smirnov test, matched sample t-test and wilcoxon marked serial test. Qualitative data is coded with the use of Nvivo Qualitative Data Analyze program. Microsoft Office Visio Program is used to figural design of the results. In the study, students in the test group are used materials developed in accordance with 7E Learning Model in their learning while students in control group learn with the materials in accordance with Science and technology teaching program and they are used the method and technics as the study books of MEB suggest. According to the results of preliminary test the groups are seen equivalent. In every stage of the study the data is evaluated by the way of interview and observation continuously. According to statistical information, it is seen that materials developed in accordance with 7E Learning Model improve academic success, behaviors and motivation of 8th grade students' Also, it is observed in their interviews about the stages and application of the model that students have positive opinions about 7E Learning Model.